Rahmet Ayı Ramazan….


Ramazan ayı yüce Mevlamızın katındaki en değerli aydır.  11 ayın sultanıdır. Bu ayda şeytan zincirlere bağlanır ve insan sadece nefsi ile başbaşa kalır. Bedenen yapılan ibadetlerin en zorudur bu ayda yapılan oruç ibadeti. Allah’ın en sevdiği ibadettir oruç ibadetide. Oruçlunun ağız kokusunun Allahın en sevdiği koku olduğunu belirtir islam alimleri.

Her mümin gibi benim de hayatımda Ramazan ayı ve oruç ibadeti ayrı bir yer teşkil eder.  Orucuyla sahuruyla ve iftarıyla yaşamaya çalışırım bu güzel ayı. Belki 18 _19 senedir tutarım orucumu. Bu kadar yıldaki Ramazan günü en az 550 gün vardırki ben 5o gün ramazan orucumdan yememiştirim. O yemek zorunda kaldığım oruçlarımda askerde ağır eğitimler yüzünden zorda kalmamak için tutmadığım oruçlarımdı. Tabi çektiğim vicdan azabı öylesine..

Ramazan ayında sağlığım elverdiği sürece oruçlarımı ömrümün sonuna kadar tutacağım. Yoksa bunun hesabını yaratıcıma veremem. Tutmayanlar ne yapacak bilemiyorum. Allah inancı olupta tutamayanlar büyük bir günah işliyorlar. Peygamber efendimiz zamanında ne zor şartlarda bu ibadet eda edilmiş. Tecrit yaşadıkları yıllarda ve savaşlarda bile bu ibadeti şevkle yerine getirmişler. Hatta sofraları bizimki gibi de değilmiş. Hurma ve su ile oruçlarını açar yada başlarlarmış.  Bazende bir bardak su ile 2 gün oruç tutarlarmış. o şekilde bu devirde olsa kimse oruç tutmaz zannediyorum. O sofralar nedir aman Allah…

sofralarda nelermi var. Bakın bakalım..

çorba, 2veya 3 çeşit yemek ki bazı yemekleri yiyen var yemeyen var. gün boyu oruç tutmuş adam acına mı ölsün. Yemek kesin etli olacak vede biride tavuklu olacak. Pilav olacak, büyük salata olacak, 2 çeşit içecek olacak, yoğurt ,hurma ,zeytin, turşu. Peyaz peynir ve sınırsız ton balığı….

Çeşiyli iftariyelikler ve ara atıştırmalıklar. Bitmedi tatlı, 2 veya3 çeşit meyve sonrasında keyif çayı. Birkaç yıldır iftar davetlerini reddediyorum. Ben size bunun karşılığını sunamam diyorum, bazısına hastayım diyorum, bazısına işim var diyorum.

Senin atan milli mücadele yıllarında oruç oruç savaşırken eğer iftara yaşayabilirse haşlanmış mısır yiyordu. veya arpa ekmeği.

Ramazan bakıyorumda inancını yaşayanların yeme mevsimi olmuş. Bunada şükürki bu topraklarda hala oruç tutulabiliyor. Yemelerini çok görmemel lazımdır aslında nice oruç nedir bilmeyenler varken. Bizden önceki ümmetlere de oruç farz kılınmış ama onlar zamanla unutmuşlar. Yada işlerine öyle gelmiş.

Bu mübarek günleri oruçlu geçirmek ne güzel, o hayırlı iftarı yapabilmek ne güzel, teravihe gidebilmek ne güzel, sahura kalkabilmek ne güzel, namazları kılabilmek ve Kuran’ı hatmetmek ne güzel….

Ne güzel yaratıcının emrini yerine getirebilmek. Onun bize emrettiği ve çokta zor olmayan ibadetlerini eda edebilmek. Açlık insan için nefsi bir terbiyedir. Aç aç şehvet duyamıyoruz. Katıla katıla bile gülemiyoruz. Aklımızda oruç ve Allah düşüncesi. İbadet isteği ve aşkı.Ramazan ayının ve Ramazan bayramının tüm islam camiasına hayırları vesile etmesini  diliyorum. Şimdiden herkesin Ramazan bayramını kutlar esenlikler dilerim. Allah yar ve yardımcınız olsun….

Ey iman edenler! Sizden önceki (ümmet)lere yazıldığı gibi, sizin üzerinize de oruç tutmak yazıldı (farz kılındı). Olur ki bu sayede takvaya erersiniz.

BAKARA-183

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s