Pabucu dama atılmak…..


Dillerde dolaşan, değerin kaybolması gözden düşmek anlamımda kullanılan bu deyiş nereden geliyor okuyun bakalım…
Tarihler osmanlı devletini gösterir. Ticari hayat şehir ve kasabalarda canlıdır. Paşajlar, çarşılar kurulur ticaret buralarda sürdürülür. Şimdiki zabıta teşkilatına benzer bir müessese yardımıyla esnaf denetlenir, bozuk ve ayıplı malların halka satışı engellenir. Bu konuda kurallar o kadar katıdırki şimdiler de dilimizde gülümsemeyle karışık bu deyiş o günlerden kalmıştır.
O yıllarda esnaf sıkı denetlenir. Vergi kaçırmamaları ve halkı kandırmamaları için azami özen gösterilir. Burada ki ilginç uygulama şöyledir. Bir ayakkabı ustası eğer kalitesiz bir ayakkabı üretmişse, memurlar herkesin gözü önünde o ayakkabıyı o dükkanın damına atarlar. Onu oradan almak yasaktır. Herkes görür ve o esnaf fena halde madara olur. İşlerini düzeltebilirse bir daha kalitesiz ürün yapamaz.
İşte bu değiş oralardan günümüze değeri kaybolmak yada gözden düşmek anlamında gelmiştir. Artık günümüzde bu tür şeyler kalmadığı gibi esnafımız büsbütün çıldırmıştır. Satılan ürünlerin büyük bir bölümü sırf para kazanmak için tezgaha konulan kalitesiz şeylerdir. Eğer o zamanlarda olsak kesin damlardaki pabuçlardan damlar çökerdi…….

Pabucu dama atılmak…..” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s