ADALET MÜLK’ÜN TEMELİDİR……


Adaletin çok iyi uygulandığı bir ülkede bir hırsızlık olmuş. Hırsız yakalanmış ve hakim karşısına çıkarılmış. Hakim hırsıza sormuş;

_ Suçun sabit bir diyeceğin varmı?

_Saygıdeğer efendim demiş hırsız. Bu konuda ben suçlu değilim. Evin içine girdiğim pencere dokunmamla hemen açıldı. Bunu bu kadar basit yapan marangoz suçludur.

Hakim marangozu getirin demiş. Ve marangoz hakimin karşısına getirilmiş.

_ Bak demiş hakim. Sen filancanın evinin penceresini düzgün takmadığın için adamın evine hırsız girdi. Suçlusun ne diyeceksin.

_Tamam  hakim bey demiş marangoz o evin penceresini takdığım günü hatırlıyorum. Ama dikkatimin dağılmasına ve pencereyi yanlış takmama neden filancının karısıdır. Güzelce süslenmiş ve kokular sürünmüş olarak aşağıdan geçerken gözüm ona takıldı ve pencereyi yanlış taktım. Suçlu odur.

Getirin o kadını demiş hakim. Getirmişler kadını huzuruna ve hakim sormuş. Olay böyle böyle ne diyorsun suçlusun bu olaya sebep oldun.

_ Evet hakim bey ama o gün berbere gitmiştim. Berber beni bir güzel süsledi ben ne yapayım dikkat çekmişsen o gün sorumlusu berberdir. Suçlu odur.

Bu sefer  berberi getirmişler hakimin karşısına. Hakim berbere olayı anlatmış ve suçlu olduğunu söylemiş.

_ Oğlum bir diyeceğin varmı. suçlusun bu konuda demiş.

Berber bu olay için bir mazeret bulamamış ve boynunu eğmiş. Hakim kararım idam demiş. Darağacının altına  kalabalık biçimde gelmişler.  Yalnız berberin boyu kısa ip kısa bir türlü becerip asamıyorlar. Hakim ne yapalım asamıyoruz adamı demiş. Kalabalıktan biri sıyrılmış.

_Hakimim demiş. Karşı köyde uzun boylu bir berber var onu asalım.

Hakim getirin o berberi demiş ve getirmişler karşı köyün berberini. Ve neticede diğer köyün berberi asılmış ve adalet yerini bulmuş…..:))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s