Eskimo…….


eskimo1wx1 eskimo2ut7eskimo8hg1

Yazıma ister istemez bir gülümsemeyle başlıyorum. Okuyun kesin sizde gülümsersiniz.

Eski mo denilen insanlar ansiklopedik bilgiye göre Kanadanın kuzeyi,Alaska, Grönland ve sibiryanın doğusunda yaşayan halklara verilen bir isimdir. Yani kuzey kutbunda yaşarlar. Mevsim genelde sert kıştır ve yazıda kesinlikle denize girilemeyecek derecede soğuktur. Tarım ve hayvancılık yoktur, yapılamaz. ŞU an yaşayanlar pek eski mo sayılmaz, atalarına göre refah seviyeleri artırılmıştır. Bir kısmının ev gibi evi vardır. Elektrik bazı yerlerde mevcuttur. Bazıları kar motoru kullanır.

Ama onlarca yıl önceki ataları böyle değildi. Kardan ve buzdan yaptıkları evlerde yaşar, avcılıkla yaşamlarını devam ettirirlerdi. Elektrik yok. Elektrikli hiçbir ev eşyaları yok. Koltuk yok, masa yok. Masa yapabilecek ağaçta pek yok. Sabun yok, deterjan yok. Tuz, şeker, peynir, zeytin, kaşar, sucuk, pastırma, fındık, fıstık yani yok babam yok. Av yapmaya yarayan ateşli silah bile yok. Avi yapılacak 5 hayvan bile yok.

Allah..

Ya bu insanlar neden dünyanın cennet gibi yerleri varken bu buz gibi yerde yaşarlar. Bu insanları araştırırken bir sitede bir yorumcu ben olsaydım çoktan güneye göçerdim diyor. Akıl almıyor. İnsanın yaşamak ve medeniyet kurması için düşünülecek son yer bile değil burası. Şu an kendi evimin oda sıcaklığı şu mevsimde 18_20 derecede seyrederken eşim odun al çocuklar hep hasta oldu diyor. Be manyak kadın bak bu insanlar dışarı sıcaklığının _35′ lerde seyrettiği, kardan evlerinde de sıcaklığın artının belki bir derece üstünde olduğu yerlerde çocuk yetiştiriyorlar. O zamanlarda da yakıt olarak kullandıkları yegane şey fok yağının yakıldığı basit ocaklarmış.

Bizim memlekette ilk kar düşer düşmez yaylacılar yaylaları terk ediyorlar. Sadece onlarda değil, kurd’u kuşu’da. Lakin bu insanların yaşayış şeklı ve ortamı olsa olsa insanlara Allah’ın bir ibretidir. O karın ve buzun içinde onlardan başka yaşayan belki 10 cins hayvanda yoktur.

Soğuğa rağmen insanların sıcak olduğu söyleniyor. Temel yaşam kaynakları avcılık. Balık, fok,kutup ayısı, bazı yerlerde geyik gibi birkaç hayvanı avlıyorlar. Etinden kemiğinden ve derisinden faydalanıyorlar. Kar ve kışla mücadele etmeyi asırlar boyu öğrenmişler. Aralarında savaş olduğunu duymadım keza savaşmaya değecek bir ganimette yok.

Peki olan birşey yokmu sence diyorsunuzdur. Bol kar ve eritip içebilirseniz su. Ama şimdiki neslin iyi olduğu söyleniyor. Bazı yardımlarla refah seviyeleri artırılmış. Bir de şu var ki  çok ilginç aşağıda petrol olduğu söyleniyor. Varsa eğer çok yakında onlarda araplar gibi olurlar. Bizde o zaman akıllı millete bakın zamanında en değerli yeri kapmış adamlar deriz. Ah çekeriz….:))

Selam eder saygılarımı sunarım……

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s