WWF nedir…….


1961’de WORLD WILDLIFE FUND (dünya doğal yaşamı koruma vakfı) olarak kurulan kuruluş, dünyanın en büyük, en deneyimli ve bağımsız doğa koruma kuruluşlarından biridir. Sonradan adını WORLD WIDE FUND FOR NATURE (dünya doğayı koruma vakfı) olarak değiştirse de bazı ülkeler onu eski ingilizce içeriğiyle kullanıyor.

wwf

WWF-Türkiye çalışmalarını bağışlar ve sponsorluklarla  sürdürmekte olup, kâr amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar kapsamına girer. Vakıf, kurumsal ilkelerini aşağıdaki başlıklar şeklinde açıklamaktadır:

 • Siyaset dışı bağımsız olmak
 • Konuları incelerken en yeni bilimsel verileri kullanmak ve tüm çalışmaları eleştirel bir yaklaşımla değerlendirmek;
 • Alan projeleri, politik inisiyatifler, kapasite geliştirme ve eğitim çalışmaları yoluyla somut koruma çözümleri oluşturmak;
 • Diğer sivil toplum kuruluşları, devletler ve yerel kuruluşlarla işbirliği yapmak
 • Çalışmalarını profesyonel bir yaklaşımla ve düşük maliyetle yürütürken, mali kaynaklarını dikkatli ve sorumlu kullanmak.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı WWF-Türkiye, yapılan çeşitli bilimsel çalışmaların sonuçlarına dayanarak seçtiği ‘öncelikli koruma alanları’nı Ramsar anlaşmasında ( Ramsar 1971 yılında imzalanan, uluslararası sulak alanları koruma sözleşmesi) da belirlenen ölçütlere göre değerlendirerek, temelde su kaynaklarının doğru kullanılmasına yönelik çalışmalar, orman alanlarının bozulmasını ve yok olmasını önlemek, orman kaynaklarının sürdürülebilir kullanımını sağlamak ve; kıyıların ve doğal kaynaklarımızın korunmasına yönelik deniz koruma alanlarının oluşturulması ve canlı türlerinin yaşamlarını sürdürmeleri için çalışmaktadır.

Dünya son asır itibariyle hoyratça kullanılan cevre ve doğal kaynakların yok oluşunun ezikliğini yaşıyor. Toprak , su, hava olması gerektiğinden daha kirli. Sanayi atıkları nehirler, göller ve denizlerde doğal yaşamı etkileyecek düzeylere erişti. Aşırı ısınma, yeni yerleşim alanları açılması ve tarım alanlarının hoyratça kullanılması nedeniyle insanlık belirsiz bir sona doğru adım adım yaklaşmakta. İşte bu gibi doğa kuruluşlarıyla insanlık bir çeşit günah çıkarmakta, kaçınılmaz sonu durdurma ve ya yavaşlatma yoluna gitmektedir. WWF, GREENPEACE,UNESCO, TEMA gibi uluslararası ve yerel kuruluşlar bu dünya mırasını geleceğe taşımak için gayret etmektedirler.

Dünya artık 7 milyarlık nufusun hareketine ve kirliliğine cevap verememektedir. Doğal yaşam alanları gittikçe küçülmektedir. İleriki yıllarda bitki ve hayvan türlerinin çoğu tehlike altına girecektir. Bir insan bazı şeyleri yaparken yetersiz kalabilir. Ama iki kişi daha iyi yapar. üç kişi daha iyi.  4  5  6 7  100  1000  100000 daha daha daha…..

Bu sivil toplum kuruluşlarını desteklememiz ve dünyayı daha yaşanır bir hale getirmemiz gerekir. Bilinçli her insanın doğanın korunması için yapabileceği pek çok şey var. Düşünün katiyetle bulacaksınız. Benim terddütüm gelecek neslin akibetidir. Bir asırda dünyanın yarısını yok ettik. Bu hızla devam edersek işin sonu gerçekten vahimdir…

Selamlar saygılar……

4 Comments »

 1. 1
  MEHMET INANKIL Says:

  Yapılan çok güzel ve isabetli bir iş gerçekden hoşuma gitti yaptığınız işler için dahada başarılar diler kendi adıma sizlere çok teşekürler ederim. Saygılarımla

 2. 3
  osmanveli Says:

  çok büyük destek
  siteye çok teşekkür ederim


RSS Feed for this entry

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: