Avustralya’yı Linux Kurtardı


MS Windows ortamında 1 milyondan fazla virüs mevcut.Avustralya güç kaynağı sisteminde bulunan elektrik şebekesi kontrol odası ağlarına bir virüs bulaşınca, hızlı davranan açık kaynak yazılımcıları sistemi kurtardı.

Bir Windows virüsü, Integral Energy‘nin ağlarını vurdu ve Slashdot’tan yapılan bir açıklamaya göre virüs, kontrol odasındaki operatör görüntü konsollarına kadar yayılmayı başardı.

Kontrol sistemleri departmanında çalışan teknisyenler hızlı davranarak virüs kapmış Windows makinelerini, geliştirme süreçleri için kullandıkları Linux kurulu makinelerle değiştirdiler. Böylece virüsün, kontrol odasındaki tüm operatör ekranlarını ele geçirmesini engellediler.

Rakip ülkelerdeki hacker, terörist ve siber savaşçıların elektrik sistemlerini ele geçirmek isteyebilecekleri korkusuyla pek çok hükümet elektrik şirketlerinin güvenliklerini sorguluyordu. Şimdi açıkça görülüyor ki, Microsoft Windows gibi güvensiz ve virüslerden etkilenen sistemler sayesinde, bu korkular her an gerçek olabilir.

Elektrik Santralinde Windows’un Ne İşi Var?

Güvenlik konularında kötü bir üne sahip MS Windows yüklü makinelerin en kritik sistemlerde kullanılması noktasında endişeler giderek artıyor. Ünlü haber sitesi Slashdot‘ın yaptığı açıklamaya göre, güç şebekesi sistem kontrolü ve veri alımı sağlayıcılarında (SCADA) Solaris Unix kullanılıyor ve operatör konsolları aslında sadece X-windows ekranlara ihtiyaç duyuyor. Sorulması gereken soru şu: Elektrik şebekesini kontrol eden makinelerde Unix üzerine kurulu SCADA sağlayıcıları kullanılabilirken, Windows makinelerin oraya kurulmasına ne gerek vardı?

Sydney Morning Herald’da yayımlanan habere göre, Integral Energy’deki diğer bilgisayarların çoğu da virüsten etkilenmiş ve 1.000’in üzerinde bilgisayarın işletim sistemi tekrar kurulmak zorunda kalmış. Firma sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, “Virüs, müşteriler ya da çalışmalar ile ilgili verileri etkilemedi ve Integral Energy bilgi teknolojileri ağının içinde durduruldu.”

Integral Energy ağını inceleyen danışmanlar, şirketin genel olarak kullandığı IT ağı ile elektrik güç yapısını görüntüleyen ve kontrol eden, diğer ağdan ayrı ve güvenli olması gereken ağın arasında “etkili olmayan bir ayrım” olduğunu, hatta çoğunlukla hiç ayrım olmadığını söylüyor.

Virüs, W32.Virut.CF soyundan geliyor. Bilgisayar güvenlik şirketlerinden Symantec’in İnternet sitesinde yaptığı açıklamaya göre bu virüs türü, özel olarak sinsice dosyalara bulaşmak için yazıldı.

İlginç olan nokta, bu virüsü bulabilmek için yazılmış tanımlar, şubat ayından beri antivirüs yazılımlarında bulunuyor. Bu yüzden virüsün tespit edilmiş olması gerekiyordu. Integral Energy firmasının, güvenlik yazılımlarını ocak ya da daha önceki bir zamandan beri güncellemediği dedikoduları etrafta dolaşıyor.

İşte size, Türkiye’deki resmi ve özel kurumlarda Pardus‘un ve güvenilir Unix türevlerinin yaygınlaştırılması için bir sebep daha 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s