Kurban…..


Zamanı değil ki demeyin. Tam amanı ki eniştem beni arıyor ve ne keseceksin diyor. Küçük bir koyun alırım söyle 3- 5 kiloluk onu keserim diyorum esprili şekilde. öyle deve filan kesemem diyorum, maddiyatım zayıf diyorum. gülüşüyoruz. Kendisi Allah versin iki devede kesebilecek durum da.:)))

İki  yıl önce ilk defa kurbanımı kesmiştim huşu içinde. Büyük bir huzur edinmiştim. Geçen yıl ise maddi gerekçeler, üzümün çöpü armudun sapı derken kesemedim. Büyük bir manevi huzursuzluk ve kat kat maddi kayıplar yaşadım. Allah izin verirse bu yıl mutlaka ne yapıp ne edip keseceğim. O huzursuzluğu yeniden yaşamak istemiyorum. Bu yüce Allah’ın bize bir emri. Farz bir ibadet değil ama ona yakın bir ibadet. Hepiniz bilirsiniz ki bu ibadet Hz İbrahim a.s ‘ın oğlu Hz İsmail’i Allah rızası için kesmek istemesiyle başladı. Yüce Allah böyle bir kıssa ile müslümanlara emreyledi.

Bazı inançsızlara göre bir hayvan katliamı gibi lanse edilen bu durum bir çarpıtmadan başka bir şey değildir. Zaten tüm dünyada insanların ihtiyaçları için yüzbinlerce hayvan kesilmektedir. Tabi onların çoğunu biz göremediğimiz için bilemiyoruz. Yüce yaratıcı belli zaman da seçilen hayvanları kesin diye emrediyor. kesilen hayvanların ne kanının ne de etinin kendisine ulaşmadığını, sadece sizin emri üzerinde ki samimiyetinizin kendisine ulaştığını bildiriyor.

Bu ibadetle,  müslüman’ lar arasında bir kaynaşma sağlanmakta, ihtiyaç sahipleri bu günlerde de takip edilmekte ve sevindirilmektedir. Ben şahsi olarak çokta et mübtelası değilim. Günlük veya haftalık et tüketimim çok mütevazi boyutlardadır. Yemesem uzun zaman aramam. Özellikle fazla etli yemekleri kesinlikle yemem. çevremdekiler bunu bilirler. Kurban kesmediğim yıllarda bana gönderilen et kesenlerden fazla olurdu. İbadetin bu tarafı özellikle ihtiyaç sahiplerini gözetme yönündedir.  Ama et yığınını görünce kafam ağrırdı. Ve tekrar o etlerin bir kısmını ileriki günlerde başkalarına verirdim. Bu kadar etin gelmesi beni çok rahatsız ederdi. Kurban kestiğim yıl ise belki 5 kg et kalmamıştır.

Özellikle bu günlerde bu yanlışlıklar hep yapılıyor ve bir kesim müslümana fazla hisse çıkıyor. Benim nacizane fikrim şudur ki bir miktar etide yakın çevrenize değilde mesela öğrenci yurtlarına veya alırlarsa askeri birliklere teslim etmeniz. Son yıllarda bu gibi gelişmeleri görmekteyim. Birde bir kısım et bir noktada pişirilip tabakla dağıtılabilir. öyle insanlar var ki eti çiğ olarak verseniz ne olur. Ya pişirebilecek tezgahı nede yaşlılıktan dolayı gücü var. İşte bunlar aranmalıdır. Toplumsal duyarlılık ve yardımlaşma budur. Yoksa iş eti aile içinde veya komşular arasın da dağıtma değildir.

Birde kurban kesenlere de et verilebiliyor ama bu uygulama pek yaygın değil. Bununda pek çok faydaları olabileceği muhakkaktır.

Son olarak bir konu daha var ki değinmeden geçemeyeceğim. Konu kurban derileri. Nereye verirseniz verin bu beni ilgilendirmez. Değineceği şudur ki: kurban derilerinin zarar gördüğü konusundadır. Ve gerçekten eti benim derisi gider mantığı ile deriler zarar görüyor.  Yani bir milli servet kullanılamaz duruma geliyor. Bu da günahtır. Usta kasaplar bile derilere zarar veriyor. Erkenden bitirip paramı alayım diye. Aklı başında insanın yapmayacağı bir iş. Lütfen bu konuda da dikkatli olun.

Daha bir ay var ama ben şimdiden kurban bayramınızı kutlar, Tüm müslümanlara hayırlı olmasını dilerim.

Selamlar saygılar…..

Koc

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s