Keltek girebi…..


Bilmeyenler o da ne yahu diyorlar dır kesin. Girebi dedikleri alet yöresel bir ağızla küçük basit bir balta diyelim. Bilek kalınlığındaki dalları kesmek için kullanılır. Keltek kelimeside şuradan gelir ki: girebiye ağaçtan bir sap yaparlar. Tıpkı balta veya keser mantığıyla aynıdır. Ama zamanla bu sapın grebiye girdiği yuvadaki çivilerin yatağı bozulur ve sapla girebi ayrı ayrı sallanır. ve girebi iş görmez hale gelir.

Gel gelelim olmuş olaya…

Eniştem anlatır. 3 kişi arasında geçmiş bu olayda ki 2 kişi eniştemin babası ve amcasıdır.

Zaman hasımcılık nedeniyle karadeniz’in çalkalandığı yıllardır. Bölge texas’a dönmüş insanlar birbirini vurur olmuştur. Eniştemin babası bir arkadaşı ile bir akşam bir patika önünde dikenlerin arkasına saklanırlar. Ellerinde keltek girebi vardır ve sallayınca tıpkı tabanca mekanizma çalışması  havası vermektedir. Bu şekilde akşam oradan geçenleri feci şekilde korkutmaktadırlar. Hızlıca sallanan keltek girebi sesini duyanlar aha şimdi beni hasmım yakaladı ve tabancaya fişek sürdü diye çok korkarlarmış.

Zaman eğlenceli biçimde geçerken, mıntıkadan geçme sırası eniştemin amcasına gelir. Amcası o yıllarda çok namlıdır ve korkulacak biridir. Çift silahla dolaşır bir geçtiği yerden bir daha geçmez. Daha sonraki yıllarda da 6 7 kişi tarafından hazince vurularak öldürülür.

Amca patikadan ilerlemektedir ve kardeşi ve arkadaşı da pusu da yatmaktadır. Bir kişinin daha geldiğini hatta abisinin geldiğini farketmeyen eniştemin babası keltek girebiye asılır. Girebi hava da ortalığı yıkarcasına vermesi gereken manevra sesini oldukça iyi verir. Adeta tüyleri diken diken eder.

Eniştemin anlatması amcası silahları çektiği gibi kardeşinin ve arkadaşının üzerlerine atlar.

Bağırışmaların ardından ahbablar birbirini tanır. Yoksa facia kaçınılmazdır. Tabiatıyla abi kardeşi ve yanındakini ufakça bir döver. Yaptıklarının son derece yanlış olduğunu onlara bildirir. Onları önüne katar ve köye dönerler.

Şaka kaka olmadan tatlıca biter.

Selamlar saygılar….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s