2 anı….


KTÜ kampüsteyiz. Yıl 1995 kış ayı. Hava oldukça sert ve biz fizik binasının alt katında arkadaşlarla dışarıyı seyrediyoruz. Sert yağmur ve rüzgarın arkasından  bir dolu yağışı başladı ki akıllara ziyan. Belki bir saat süren bu dolu ve tipi yağışını naklen izliyoruz. Yerler hemen kapandı ve kar kalınlığıda yaklasık 25 cm’ye ulaştı. Dışarıda bu sert dolu yağışının altında gezende pek yok. O da ne…

İzmirli minyon tipli bir arkadaş vardı. O dışarıda koşuyor sağa sola kartopu atıyor ve karda yuvarlanıyor. Biz de gülüşerek onu izliyoruz. Epey bir süre oynadıktan sonra üşümüş olacakki yanımıza geldi. Dedik delirdinmi kardeş. Üstün başın sırılsıklam olmuş. Ve şunu ifade etti kısaca bize.

Abi ben daha önce hiç kar görmedim.

Bu anı da annemin babasından. 1953’lü yıllar. Mevsim bahar. Her taraf yemyeşil. Sakarya dolayların da bir karakolda askerliğini yapmakta. Hayvanlar merada otluyor. Hava günlük güneşlik. Çevredeki yegane ağaçlardan biri bizim karakolun kapısında. Armut ağacı. Meyveleri yeni yeni çıkmaya başlamış.

Olacak ya kızılca kıyamet kopmuş beldeye.  Bir anda hava kararmış ve mevsimsiz dolu yağışı başlamış. Dedem diyor ki ne dolu yağışı sanki gökten taş atıyorlar. Hayvanlar korkudan zıplaya zıplaya ahırlara doluşmuşlar. İnsanlar kafalarını koruyarak evlerine kaçışmışlar. Bu olayı asker olan dedem karakolun camından izliyormuş. Ve ekliyor. Belki yarım saat belki 45 dk yağdı. Yerlerde diz boyu buz parçaları birikti. Yürümek imkansız hale geldi. Karakolun kapısındaki armut ağacında ne gelek ne düdek kaldı. Ağaç sanki baştan aşağı çırpılmış gibi oldu.

Çok geçmedi güneş görüldü. Yarım saatte ne tuz ne buz kaldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s