Kurt köpeği….


Şırnak’ taki birliğimizde pekçok çoban köpeğinin arasında bir de kurt köpeği vardı. Heybetli ve tipli bir hayvan olduğu halde bir o kadarda miskindi. Gece gündüz koğuşumuzun önünde yatardı. Fakat bu hayvan çok ilginçti ki bizimle vatan savunması için operasyonlara çıkardı :))

Ne zaman görev için hazırlansak oda içtimaya geçerdi. Hayvan sezerdi birşeyleri. Aç arık arazide bizimle birlikte gezerdi. Havlamaz huysuzluk yapmaz disiplini asla bozmazdı. Göreve çıkan araçlara zorla binip arkerlerin arasına sıkışırdı. Askerler onu görünce kıkırdaşır: İt’te görev sorumluluğu var. Biz gitmesek diye dua ederken o gitmek için can atıyor derlerdi. Görev bitince de bizim koğuşun önünde gece gündüz yatardı.

Bir sabah helikopter pistinde görev için toplandık. helikopterlerin biri inip biri kalkmaktadır. Timler uçar hareket bölgeye indirilmektedir. Bizim it’te korku dolu gözlerle helikopterleri timlerin arasından izlemektedir. Ben görmedim arkadaşlar şöyle anlattılar. Cesaretini toplayan köpek bir helikoptere binmek için hareketlenir. Fakat onu gören helikopter teknisyeni astsubay yüksek sesle ve el hareketleriyle onu kovmaya çalışır. Hayvan helikopterin sesinden korkmuş ama ısrarcıdır binmek için. Sağa sola koşar helikoptere binmek ister. Teknisyende bindirmemek için kararlıdır.

O anda helikopterin içindeki tim astsubayı teknisyene bağırır.

-Bırak o bizden.. bizim eleman…

Bu hayvan çok geçmez kaybolur. Arayanda olmaz. Zimmetli olmadığı için herhalde. Ya arazide bırakıldı ya öldü ya da saf değiştirdi kimbilir. Ama tatlı bir anı ve isimsiz bir vatansever olarak belleklerimizde kaldı.. NOT:Bu bir çakırsöğüt şırnak anısıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s