Yam yam…


:)) sanmayın ki yamyamlıkla ilgili bir yazı yazacağım.  Bu yam yam o değil. Biz ona yam yam diyorduk . Basit fenerler bazen evde bulunmazdı ve bizim peder bir şişenin içine biraz gazyağı veya benzin koyardı. Şişenin ucunu bezle tıkardı. Şişeyi biraz sallar ve çakmakla ateşlerdi. Bir alev topu yanmaya başlar ve etraf aydınlanır o şekilde bir yerden bir yere gezerdi.

Buna yam yam derdi :))

Meğerse bunun adı sonradan toplumsal olaylardan gördük ki molotof kokdeyli imiş.

Şimdi aklıma geliyorda gülüyorum.  O yıllarda aslında bizim insanımız yasadışı birşeylerle uğraşıyormuş. Belki iyi niyetle bulunmuş bir araç toplumsal olaylarda kitleleri havaya sokmak ve rakibi alev toplarının içinde çaresiz bırakmak için kullanılıyor. Düşüne biliyormusunuz aracınızın içinde bir molotof kokteyli yiyorsunuz. Her taraf alevler içinde.

Bu şey hafife alınamayacak kadar ciddi ve moral bazacak kadar tehlikeli. Yapımı son derece basit ve ucuz. Hemen elde edilip bir kaç dakikada yapılabiliyor. Etkisi de son derece iyi. Neticeleride o derece beter. Emniyet güçlerinin işi gerçekten oldukça zor. İyi organize olmuş bir eylemci grubun bu araçla yaptığı bir gösteri tam bir cehennem ortamı yaratır.

insanın tüyleri diken diken oluyor….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s