13 şubat 2010


13 şubat 1918’de yani hesap makinasına göre yanlış değil ise tam 92 yıl önce bugün Görele Rus işgalinden kurtuldu. Bu günün anlam ve manasına uygun kurtuluş bayramı belediye meydanında yapıldı. Görele tam 1 buçuk saatte işgalden kurtuldu.

istillal marşı, şiirler, günün anlam ve önemine değer konuşmalar büyüklerimiz tarafından yapıldı. Horon oynandı top atışları yapıldı. Yanlız top atışları biraz yükseğe yapıldi keza düşman çok alçaklardaydı. Bence etkisiz bir uygulamaydı:))

Bir tanıdık şöyle bir anı anlatmıştı. 1950’li yıllar 5 aşağı 5 yukarı. Görele meydanına yakın bir yerde çalışıyorlar. Meydan istikametinden silah sesleri geliyor. O tarafa doğru emniyeti bırakmadan koştum diyor. Bir pusu veya bir çatışma hasımcılık olayı düşüncesindeyim. Meydana baktımki 10 civarında jandarma havaya ateş ediyorlar. Ölen yok kaçan yok. Benim gibi pek çok kişi onlara yaklaştı. Ve sorduk.

-Cenderme abi sorun nedir neden ateş açıyorsunuz.

Jandarma komutanı şöyle dedi.

Bugün 13 şubat. Görele tam kaç yıl önce düşman işgalinden kurtuldu. Bu artık geleneksel olarak kutlanmalı. Başlangıçı biz yaptık.

Ve ya buna benzer bir ifade kullanıyor komutan…

Bana bunu anlatan tanıdık şöyle diyor. Bu olayla başladı bu kutlama şenliği. Biz bundan önce böyle birşey bilmiyorduk.

Gelelim 1918’li yıllarla ilgili bir anıya. Buda bana anlatıldı ve doğru olma ihtimali kesin…

Görele sağlık köyünde o günlerde bir doğum olayı vuku bulmakta. kadın doğumu bir türlü yapamamakta. Ev halkı tedirgin nöbet tutuyor. Keza rus askerlerinin arasındaki rus ermenileri halka eziyet etmekte. Hatta bu doğum esnasında bile evin yakınlarında taşkınlık yapıp huzursuzluk çıkarmaktalar. O esnada bir rus subayı gelir olay mahalline. Doğum olayının sözkonusu olduğunu görür. ve ayrıca ermeni askerlerin taşkınlıklarına şahit olur.

Onları sert emirle uzaklaştırır. Doğumun durumunu tarzanca anlaşma yöntemiyle öyrenir. Kadının doğuramadığını öğrenmesiyle yanındaki askerlere silahlarını havaya kaldırtıp ateş emri verir. O patlamayla ürken kadın doğumu yapar.

Tabi herkes sevinir. Rus subay doğumdan hemen sonra askerleriyle uzaklaşır.

Bunu anlatan ekliyor son söz olarak.

Subay sanki kadın doğum uzmanı. İşi biliyormuş. Korkutarak doğumu sonlandırdı.

Tabi bu olay insanı bir boyutu anlatmakta. Muhakkakki insanı boyutu aşan uygulamalarda olmuştur. Savaş kendi cephesinde pek adalet barındırmaz. Kanunu budur. Güzellikler olsa zaten savaş diye bir şey olmaz.

Bizde bu yazımızda doğru yanlış günün önem ve ehemiyetine uygun doğru yanlış birşeyler karaladık. Hata ettikse affola.

Hayatın sıcak renklerinde sımsıcak kalın……

13 şubat 2010” üzerine 3 yorum

    1. gorelelihikmet

      yok be enişte millette insanlık kalmamış:)) yorum yapan pek yok.Emeğimizin değerini biz ölünce anlarlar. Müzik eşliğinde şiir gibi okurlar:))

  1. Önemli olan öldükten sonra gönüllerde var olabilmek değilmi zaten, demekki senin yolun doğru yol, aynen devam et. ama ara sıra da resim yap, belki de yapacağın resimler, neslinin bir kaç kuşak sonrasını zengin eder.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s