Yanlış alarm…


Bu çok sevdiğim bir arkadaştan bir av anısı.

Av rekabetinin çok yoğun olduğu 90’lı yılların ortaları. Arkadaş şöyle anlatıyor.

Saati sabah ezanına yakın bir zamana kurdum. Amacım herkesten önce avlağa girmek ve hasatı yapmak. Saat çalıyor ve benim ekipmanı yoplayıp yola düşmem 5 dakikayı alıyor. Yerde 10-15cm kar var ve müthişte bir ayaz. Bastığım yer katur kutur ediyor. Bir solukta kuyumcu deresinin deenize dökülen yerine varıyorum. sabah ezanı henüz okunmadı ve bölgede kimsecikler yok. Artık ezanın okunmasını ve şafağın atmasını günün doğmasını bekliyorum. Soğuk inanılmaz derecede. Hava kasvetli, denizin üstü koyu bulutlarla kaplı. belki kar yağışı tekrar başlayabilir.

Heyecanla bekliyorum günün doğmasını. Öyle üşüdüm ki anlatlmaz tir tir titriyorum. Yöresel horonun alasını oynuyorum.

Üstümdeki parkaya bir başka sarılıyorum. Ulan ne iş bu ezan neden okunmuyor. İmamdamı dondu yoksa. Ama imam donmaz şimdi sıcacık yatakta hanımının yanında. Donsam ben donarım. Galibada donacağım. Ne yapmalı ne etmeli yoksa helak olacağım. Diye düşünürken ve etrafı kolaçan ederken az ilerideki sap otluğu gözüme ilişiyor. Tamam diyorum oraya otların arasına gireyim orası sıcaktır. Hemen oraya koşuyorum. Tam yaklaşıyorumki birden..

Hırrrrr hırrrrr…

Ulan itler. Hoşt diyorum heyytt diyorum dağılın. Köpekler korkuyor be samanın içinden kaçıyorlar. Belkide 15 it vardı samanın içinden çıkan. Daha dururmuyum, pislikten pireden çekinirmiyim dalıyorum samanın içine.

Of anam ne güzel. İtlerde bir güzel ısıtmışlar samanı. Biraz sonra üşüme tekrar başlıyor. Hay aksi diyorum saatte yok yanımda bu ezan neden okunmuyor. Başlarım avına diyorum zatüre olacağım burda. Ve sinirle samanın içinden çıkıyorum. Aynı hızla dönüşe geçiyorum. şuan görele devlet hastanesinin olduğu alana varıyorum. O yıllarda bu alana henüz hastane yapılmamıştı. Ezan buraya varınca okunmaya başlıyor.

Ezanı duyunca moralım yerine geliyor ve bu kez istikameti çömlekçi deresi yönüne tutuyorum. O gün kötü başlıyor ama iyi bitiyor. Güzel av yapıyorum. Akşam evde saat gözüme ilişiyor. Bir bakıyorumki sabah 5 e kuracakken 2 ‘ye kurmuşum saati.

Gülüyorum kendi kendime…..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s