Yazın… Buna 3 gün…


Yine müsadeniz le eskinin masallarından bir askerlik anısı anlatmak istiyorum.

Yıl yanılıyor olabilirim ama herhalde 1998. jandarma komando tugayı çakırsöğüt Şırnaktayız. Ay veya gün hatırlamıyorum. Alman televizyonu gelecek ve çekim yapacakmış. Bir gösteri tertip edilecekmiş. Almanlara türk komandosu profilini göstermemiz isteniyor. Saygın bir birlik olarak bizim tuga ve tabur gösteri için seçilmiş.

3 guruba ayırdılar. Birinci grup atış altında ilerleme ve sızma gösterecekki en eylenceli onların ki. Bir taraftan üzerlerinden aşırtma roket ve makinalı tüfek atışı yapılırken sis bombalarının altında ilerleyecekler. Tam bir şağultu onlarınki.

Diğer grup benim olduğum grup. Bizde 200 metreden yaklaşık 10 civarında bıxı’ci ve 5 roketçi belirlenen hedefe atış yapacağız. En zorda bizimki ne yapacağımız alenen gözükecek.

Son gurupta tugay spor salonunda spor yapıp devamında hamamda banyo yapacak :))

Hazırlıklara günler öncesinden başladık. Birinci grup çok neşeli eğleniyor. 3. grup hazırlık yapmasına bire gerek yok kala kala biz kaldıkki biz perişanız. Tabur komutanımız çok iddaali. Her birimizin 15 fişek atış hakkı var binbaşı bizden hedefte 15 de 15 istiyor. Bırakın onun dediğini 5 vuran yok. Roketçiler daha berbat onlar hiç vuramıyor. Binbaşı cey cey ateş topu gibi kızdığı askeri hafif hafif okşuyor. Kıyamet hergün başımıza kopuyor.

Bende zorhal 5 vurabiliyorum diğerlerinin çoğunun kağıdında hiç delik yok.

Şırnaktan bölgenin en iyi bixi cisi korucuyu getirdiler. Güya bize atış öğretecek. O inekte vuramıyor ki neyi öğretecek. Ben zaten kaderime razı oldum. Zevk almaya hazırız. En azından diğerlerinden iyiyim o benim şansım.

Neyse kıyamet günü geldi.. Uzun boylu birkaç alman televizyoncu birliğe  düştü. Adamlar tipten kaybediyor. Yüzleri textir kağıdı gibi. Belki biz rezil olunca gülmekten değişir diyoruz geçiştiriyoruz.

Atış alanında yerimizi alıyoruz. Adamlar her noktadan bizi çekiyor. Bizde kılıç gibi dimdik profil veriyoruz. Az sonra havamız sönecek ve kılıca oturacağız kesinde. Binbaşı başlıyor anlatmaya…

Tercuman çeviriyor.

– Bu atışın istatistiği 15 de 10 dur. Ama biz 15 de 15 yapmaya çalışacağız.

Ananı satayım taa… Adam hala farkında değil ya da dik duruyor. Ve atışa başlıyoruz. Baş hedefi 200 m ilerimde arpacıkla bir duruyor. Vuracağıma eminimde onun dediği gibi vuramam. Yüzüm çıttak gibi oldu. Bıxı ye öyle dayanıyorumki neredeyse çatal ayakları kırılacak. Ve

Bismillahirrahmanirrahim……

Tetiğe yumuşakça dokunup patlama sesini duymadan  çekiyorum. Sanki keskin nişancı tüfeği gibi bixi yi kullanmaya çalışıyorum.  Ya bir tane mermi yada 2 tane çıkıyor namludan. Eminim vuruyorumda ne vuruyorum bilmiyorum.

Atış bitiyor. Kalk emriyle ayağa kalkıyoruz. Hedef mahalline koşar adım marş…

Alman kameraman bizimle koşuyor. Ayaklarımızı, başımızı ve yan profilimizi çekiyor. Herkes atış yaptığı hedefin yanına geçiyor. Esas duruşunu veriyor. Bir göz hedefe baktım içim rahatladı. Vurmuşum ama kaç sayamadım.

Alman ekip tektek hedefide askeride çekiyor. Binbaşımızın yanında kurmay binbaşımızda var.

Hedefler boş. Bazısı 15 de 0 çekmiş. Bazısı 1 , bazısı 3….

Bimbaşımız perişan. Şeytan gibi bakıyor bizlere….

Sıra bana geldi. 7 vurmuş bu asker dediler. Sevincimden yeni doğmuş gibi oldum. Kameraman beni çekiyor. Kurmay binbaşı geldi ve beni yanaklarımdan öptü. Aferin oğlum dedi… Tarifsiz bir tat yine başarmıştım.

Tabur binbaşımız kurmay binbaşımıza veryansın ediyor.

-Şımartmayın efendim. Beni rezil etti bunlar.

Yanındaki askere döndü ve hepsinin isimlerini ve kaç vurduklarını yaz ve bana getir. Bu iş bitsin bizzat ilgileneceğim onlarla.

Birde roketçilere atış yaptırdılarki oda vahim….

Ama benim havama diyecek yok. Namım hemen yayılmış. Tim arkadaşları almanlara nasıl poz verdin anlat diye dalga geçiyorlar. Birde  taburun en iyi bixi cisi bizdeymiş şaşırdık diyorlar.

Olaylar bitti ama ertesi gün tabur iştima var. Binbaşı ateş gibi yakıyor. Allah diyorum belki yırtarım. Umudum var. Çıksın diyor dünkü süper bixi ciler. Taburun önüne çıkıyoruz. Anlatıyor.

-Bu arkadaşınız 15 de 1 vurmuş. Elindeki kağıda bakarak ve isim sorarak. Allah o nasıl tokat. Arkadaş yere düşmemek için nasıl çabalıyor. Diğerine sende hiç isabet yok. Ona da bir destekli.

Bana en yakın arkadaş 3 vurmuş. Onada okkalı bir tokat. Ulan altıma edicem dayanamıyorum. Kesin banada bir nasip var bu işte diyorum. Bir tokat yesek sıyrılıp elini öpücem sağol komutanım diye. Ulan ne hallere kaldık..

Sıra bana geliyor. Hızla geçiştiriyor beni..

-En iyi vuran bu arkadaş ama oda yeterli değil.

Bana tokat vurmuyor. Ama o beni anlatırken ben yasini hatmediyordum :))

Beni göstererek bu arkadaşa 3 gün ceza verdim yaz yazıcı..

Buna 5 gün.   Buna 10 gün, buna 12 gün………..

Sonradan affetmiş duyduk. Yinede Allah razı olsun. Çok sert ve o kadarda sempatik bir adamdı. Tam bir komando idi…. Onunla ilgili bir anımızı daha önceki bir yazımda anlatmıştım…

Bu arada diğer guruptaki arkadaşların gösterileri Rambo filmlerini aratmayan sahnelerle doluymuş. Epey güzel olmuş…

Yazın… Buna 3 gün…” üzerine 2 yorum

  1. özgür reis

    Türkiye’de terörün baş gösterdiği yillardaki yaşanmiş,bazen sempatik bazen duygusal bazende ürpertici anilar için teşekkürler,,,,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s