Mart bozmak….


Bilemiyorum acaba bu bizim yöreden başka bir yerde varmı. Olay şöyle…

Her yıl miladi mart ayının 14 ü bizim buralarda eski yıl sistemine göre 1 mart kabul edilir. Bir nevi yıl başı gibidir. O gün evlere ilk girecek olanların temiz insanlardan biri olması istenir. Yoksa nemrut biri girerse o sene kayıp bir sene kabul edilir. O evin her türlü belalara uğrayacağı na inanılır.

Dün ben mart 1 olduğunu bilmiyordum. Annemin yanına gitmiştim hatırlattılar. Ben böyle şeylere inanmam ve değer vermem ama yine de baktım yüzleri ekşidi beni görünce. Nalet olsun dedim içimden ben bu kadar pislik birimiyim. Meğer işi ayarlamışlar benden önce birbirinin martını bozmuşlar. Bana latife yapıyorlar.

Hatta dün birinden duydum. Tam 3 veya 4 kişinin evine gidecekmiş mart bozmak için. Laf arasında da anlayana ben ne mubarek insanım demeye getiriyor. Gün ilerledikçe gördüm ki bu eski gelenek tam gaz memlekette devam ediyormuş.

Her millette bunun gibi hurefeler var. Ama müslüman bir memleketin insanlarına bu dinde olmayan hurefeleri  yaşamak ve yaşatmaya çalıştırmak gerçekten inanılır gibi değil.

Düşüne biliyormusunuz bir insanın ayağı ile bir evin bir senesi yok olabilirmi. Bunu düşünmek bile inançsızlığa sürükler insanı. Bir millet olarak dini islamı bulmuşuz ama gereksiz hurefelerden de kendimizi kurtaramamışız.

Yıl 2010 olmuş hala dallara bez bağlarız. Bebelerimiz çabuk yürüsün diye ayak bağını kestiririz. Ben kesinlikle iki çocuğumada böyle bir şey yaptırmadım. Sanki kestirmesen yürümeyecek mi. Gece tırnak kesmeyenler var uğursuzluk diye. Geçenlerde hatırlattılar küçükken babaanenem inek nazarlandı diye beni ineğin bacağına zorla işetmişti. Neymiş efendim nazar bozuluyormuş.

Yine tv’ler de görüyorsunuzdur. Evli ya ve ya ermiş mezarlarındaki rezillikleri. Neler yapıyorlar o kutsal mekanlarda. Yine tv de görmüştüm bir ermişin mezarında yıllar önce bir delik açmışlar. Neymiş efendim o mezarın toprağı şifa imiş. Kork madan daldırıp ellerini alabildikleri kadar toprak almışlar yıllar boyu. Güya ilaç yapmışlar. Ya hu mubareğe yatacak toprak bırakmamışlar.

Ticaret yapıyoruz ya. Yıllar boyu duyduğumuz bir laf vardı. Başlarda inanırdım. Neymiş efendim sabah ilk gelen müşteriyi kaçırmayacakmışsın. Zararına da olsa bir şeyler satacakmışsın. Olur mu ya böyle şey….

Adam sabahın köründe gelsin ve senin iyi niyetini su istimal ederek bir malı sana zararına sattırsın. Bunu ne ekonomi nede dini islam kabul eder. Bu zihniyet birilerinin islam toplumuna bir şekilde ticari mantelite diye soktuğu maksatlı bir pislikten başka bir şey değildir.

Ben kesinlikle bu gibi şeylere inanmam. Sizlerde inanmayın. Diyanet işleri başkanlığı bile islam toplumunu yıllardır kemiren bu hurafelere savaş açmıştır. Bu ve bunun gibi hurafeler yüzünden insanlarımız ya boş işlerin peşinde koştular ya da birilerinin menfaatine uygun davranmak zorunda kaldılar.

Hayır ve şer yanlız Allah’tandır. Dua müsibetleri def eder. Allah’tan başkasında bir şey istenmez.

Büyük bir günahtır ve insanların dinden çıkmalarına kadar uzanabilir neticesi. Son derece dikkat edilmesi geren bir mevzudur hurafeler…

Selamlar saygılar…..

Mart bozmak….” üzerine 2 yorum

  1. Ayşe Dalka

    Bu adet İran mecusi adetidir ki; mecusiler ateşe taparlar. Bizlere nasıl ve nereden geçti bilemiyorum ama hem dinen hem kültürümüz açısından uygun değildir.
    İran’da 14 Mart Rumi takvim kullandıkları için yılbaşı kabul edilir.Fakat bizim yılbaşımız Hicri takvime göre genelde Eylül-Ekim ayına denk gelmektedir. Bende Giresunluyum fakat çocukluktan beri hiç onaylamadığım ve hoşlanmadığım bir gelenektir. Biran önce vazgeçilmesi dileğimle..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s