Neyin Davası….


Hemen hemen hepimiz bir nedenle mahkemelere düşmüştürüz. Benim gibi şu ana kadar düşmemişseniz merak etmeyin yakında bizlerde düşeriz. Genelimiz davalı ve ya davacı olmuşturuz. Suç işlemeyenimiz yo gibi. Suçumuzu bazen gören olmadığı için kurtuluruz. Ama suç vardır ve hemen hemen her konuda suçluyuz ve suç işliyoruz.

Mesala yola tükürmek ve ya işemek suçtur. Yüksek sesle bağırmak bir suçtur. Bir kişi ye bırakın vurmayı kötü kelam etmek bile anayasal bir suçtur. Basit olan bu tür suçlarda bile davacı olunca mahkeme yapılmak ve karar vermek hakimlere düşmekte. Önemli adli ve idari davaları bir yana bırakalım mahkemeler pek çok eften püften davalarla uğraşmakta.

Özellikle bölgemizde hakimler bir metrelik yer davalarıyla uğraşmakta. Davalar yıllarca sürebilmekte.  Yapılan masraf, kaybedilen zaman çoğu zaman kazanılanı amorti edememektedir. Yani argo deyimle hakı pokunu korumamaktadır. Sonuç belli. İnadın zaferi, yapılan masraf kaybedilen zaman. Kazanan avukatlar….

3-5 metreyi bölüşemeyen bizler mahkeme kapılarında rezil oluyoruz.

Neyin davası…..

Neymiş efendim sınır komşusu ağacını keserken yerine düşürmüş ve bir kaç dalını kırmış. Olaya müdahale etmek ve can acısını belirtmek davacını işi. Ne oldu kardeşim neden bunu yaptın diyor dalları kırılan madur.

Diğeri ne desin….

Ne olmuş yani…. Sıkıntın varsa savcılığa şikayet et.

Haydaaa. Yahu şu sıkıntımızı senin şu lafınla gelde mahkemeye taşıma.

Hakimde versin kararını.

İki çif lafı konuşup anlaşamayacak dereceye geldik. Zoraki mahkeme kapısı gözüktü artık.

Eniştem derki söz silahtan etkilidir.

Gelde sözü böyle kabadayılara söyle. Yazık inanın. Bugün şakalaştığımız arkadaşımızla yarın mahkeme kapılarında taraf olmamamız işten bile değil.

Hele karadenizde sınır komşusu olmak varya tam bela…. Ne oluyor bizlere anlamıyorum. Elin memleketlerinde bir köy veya mahalle heyeti oluyormuş. Anlaşılamayan meseleleri onlar çözer ve olay mahkemelere yansımazmış.

Hakimden medet umar davayı ileriki tarihe atınca sinirleniriz. Ne yapsın yargı. Sizin bir çif sözle yapamadığınızı o çok güzel yapıyor sizleri mahkeme kapılarında uğraştırmakla.

Bu neyin davası anlamıyorum.

Yedirin paranızı avukatlara. Sizde sürünün mahkeme kapılarında…

– Yaz kızım…. Dosyanın tekrar incelenmesine. Yerinde keşif yapılmasına. Taraflara……………………………………

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s