Çin malı….


Efendimiz: İlim çin’dede olsa gidip alınız demiş. Bunu hepiniz bilirsiniz. Taa 1450 sene önce çin milletinin ne kadar ilim ci olduklarınada işaret buyurmuş bu sözü ile. Gidip alsanız de olacak ilimi bu zamanda. Adamlar aşmış he şeyi. Ucuz ihçilik ve hızlı hareket onları neredeyse ürün pazarında bir numara yapmış. Ürünlerinin çeşitliliğide cabası.

Dünyaya rekebet şartlarını bir türlü bırakmıyorlar. Ucuz ve kalitesiz olan kadar kaliteli ve ucuz ürünleride mevcut. İşin p… çıkarmışlar ürün çeşitliliği ile. Hemen hemen her sektörde varlar. Özellikle incik boncuk ve oyuncakla hemen hemen her yere girmişler. Yapmadıkları taklit ürün yok gibi.

Oyuncaklarının çoğu kalitesiz ama çeşitliliği çok fazla. Ve bilen bilir plastik hammadde ile üretilen ürünlerin temel yapım aşamasında maaliyetleri çok yüksektir. Onbinlerce dolarlık makinalar ve onbinlerce dolarlık mühendislik vardır üzerlerinde. Sizlerin 3 5 lira vererek aldığınız ürünlerin temelde imalat aşamasında çok yüksek maaliyetleri vardır. Ama uluslararası çalıştıkları için çok fazla ürün üretirler ve birim maaliyetler çok komik rakamlara düşer. Bir de adamların ürün çeşitliliğini düşünürseniz ürünlerdeki emeği ve maaliyeti varın siz hesaplayın.

Bir de ülke politikası herhalde küçük şeyler de marka bulunmuyor. Sadece bir kod numarası ve çin malıdır ibaresi….

Bazen evde oyuncaklarını inceliyorum ki dehşet. Detaylar harika…

Müthiş bir işçilik ve emek var üzerlerinde.

Şu aslan oyuncağa bir bakın. Neredeyse 3 boyutlu çalışmışlar ve bir aslanın duruşunun birebir kopyası. Üzerindeki kılların dalgalanmasını bile işlemişler plastiğe. Birebir aslan ve harika bir tasarım.

Ya şu fil’e ne dersiniz. Birde kaplan varki o daha bir harika. Hayvan figürünün bakışları bile gerçek gibi.

Adamlar gerçekten çok ilerlemiş. Dün okuduğum bir haberde uzun yıllar sonra ilk defa Amarika ve japonya otomobil üretimindeki liderliklerini Çin’e kaptırmışlar.

Adamlar uzay çalışmalarında bile tam gaz gidiyorlar. Askeri teknolojileri bir başka.

Valla ben   çabuk pes etmesini seven biriyim.Bu durum da ve şartta…

Bu adamlarla uğraşılmaz abiii…….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s