Her şeye muhalifiz…


Toplum olarak hemen her şeye muhalifiz. Çünkü her şeyin açıklarını biliriz ve bildiğimizi göstermek için ise gayrette hep birinciyiz. Muhalifiz neden muhalif olmak bir ayrıcalıktır.

Şimdi gelelim yazıma ilham olan muhalifliğe.

Konumuz elektrik enerjisine ihtiyacımız ve bu konuda ki muhalefetimiz.

Bilirizki ev aletlerimizden çoğu eletrikle çalışır. Tırnak makası hariç. Bu da benim zengin olmama yarayacak kimsenin yapmadığı bir buluştur sizde sır olsun kimseye söylemeyin.

Eletrik olmadan yaşayamıyoruz. Bilgisayarımızı açamaz, televizyondan dünyayı seyretmeden duramayız. Blendırla portakalı sıkar soğusun diye buzdolabımıza atarız. Hanımdan acele puding isterizde kadıncağız acele nasıl yapar bilmeyiz. Tabiki bir el aletiyle.

Çamasırlarımız hanımlarımızın eli incinmesin diye çamaşır makinasında yıkanır. Keza bulaşıklar da öyle. Basit süpürge ile sahra çölünde süpürme yapan kalmadı oda eletrikli süpürge ile oluyor.

Tamamda bu eletrik denen meret nasıl ve nerde yapılıyor kesin biliyordursunuz.Ya hidro elektrik santrallerinden yada nükleet santrallerden geliyor. Ya rüzgardan ya da kömürle ve ya doğalgazla çalışan santrallerden.

Nükleer santral istemeyiz tehlikeli diye. Doğal gazla üretim yapanları pahalı ve paramız yabancıya akıyor diye istemeyiz. Hidro elektrik santralleride doğayı bozuyor deriz. Peki bu iş nasıl olacak. Elektrik akımını yağmurlu günlerde bulutlardanmı alacağız. Bir saat eletrik kesilse küfrün en alasını söyleriz ya bu iş nasıl olacak.

Muhalefetimiz de aklın ve ilmin doğrultusunda olmalıdır. Sırf birşeylere itiraz edilip yaşanılmaz.

Benim kadar doğayı seven biri bile eletrikten vazgeçemiyor. Ne yapalım o nu elde etmek için bazı derelerimizden ve nehirlerimizden vazgeçeceğiz.

Aslen oda kendi bünyesinde farklı bir güzellik oluşturuyor. Devasa göller , çeşit çeşit balıklar yüzlerce tür kuş. Yapıldığı bölgeye farklı bir iklim.

Her şey e muhalif olmayalım. Bir şeylere en az zararla bu işi nasıl yapalım onu konuşalım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s