Büyük sel…


Yanılmıyorsam yıl 89 veya 90. Temmuz ve ya ağustos ayı olabilir. Dağa tepeye meraya müthiş bir yağmur yağdı. Yağmurun şiddetinden her taraf sele suya karıştı. Kuyumcu deresinde su neredeyse köprüye vuruyordu. Derenin aşağıları iki tarafıda perde betonla çevrilmişti.Sel bu betonu aşmış tarlalara dalmıştı. Bu değşet manzaraları dün gibi hatırlıyorum.

Eski evimizin olduğu yerde 2 metre genişliğinde patika bir yol vardı. Bu yol dan bile bir karış su akıyor ve burası da neredeyse bir dere olmuştu. O yıllarda çok kanallı yıllar olmayıp olayları iki kanallı trt den takip ediyorduk. Karadenizin pek çok yerini darmadağın eden şiddetli yağış evlere girmiş, toprak kaymalarına neden olmuş ve köprüleri yıkmıştı.

Neyse fazla sürmedi ve yağış ve sel çekildi. Yanlız tirebolu  veya ötesinde yıkılan bir köprü nedeniyle yollarda uzun araç kuyrukları oluşmuştu. Millet otobüslerde , kamyonlarda, taksilerde perişan oldu uzun süre yolun açılmasını beklediler.

Küçük olduğum için silah ve kapa kuvvet le korkutularak zorla bana çobanlık yaptırılıyor. Ama bu günler çobanlığımın en güzel günleriydi. Gün boyu yoldaki milletin rezilliğini seyredip gülüyurdu. Çocukluk tabi…

Yollarda bekleyen insanlara millet su ve yiyecek satıyor. Etrafta bir telaş. Alem perişan olmuş. Yollar insan ve araç kuyruğu. Tuvalati gelen mısır tarlalarına dalıyor. Etraf bok kukusundan geçilmiyor. Çok iyi hatırlıyorum o sene dehşet bir mısır olmuştu. şeleklerle hararlarla taşımaya yetişememişti annem ve babaannem. Millet iyi gübrelemişti tarlaları.

Bir kaç gün sonra ineği alıp tekrar bahçeye indim. Bugünde gırgır bir gün olur diyordum. Milleti seyrederim. Aman o ne ne in ne cin. Yollar açılmışki kimsecikler kalmamıştı.

Şuan o günleri dün gibi hatırlıyorum. O sel den başkada ona yakın bir sel vak’asını bir daha görmedim. Ama karadenizin her tarafı yaz aylarında oluşabilecek sel vak’asına her zaman uygun bir nitelik taşıyor.

Hayatın sıcak renklerinde sımsıcak kalınız…..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s