Hayvan’la dostluk…


Bu yazıma ilham olan bir gazete haberi. Ve bir cins köpeklerin sahiplerinden devlet eliyle alınmak istenmesi.

Yaşadığımız dünyada sadece insan varlığı olarak bulunmuyoruz. Bizlerden kat be kat fazla bir hayvan varlığı ilede yaşıyoruz. Bazılarımız bazı cins hayvanlarla arkadaşlıkta kuruyor. Evlerimizde onları barındırıyoruz. Kedi ve köpekler bu konuda başı çekiyorlar. Balık ve kuşlar ise kedi ve köpeklerden sonra evlerimizde ençok barındırdığımız hayvanlar. Şunu unutmayalım bu arada etinden ,sütünden yararlandığımız çiflik hayvanlarıda bu ilk bahsettiklerimizden daha çoktur ama konu  bu değil. Konumuz keyfi keder bakılan hayvanlar…

Bazen ilginçliklerde olmuyor değil. Hayvanat bahçelerinde bile bazen bulunamayan timsah, yılan ve ya aslan besleyenler bile olabildiğini muhakkak duymuştursunuz. Genel göreneklere uymayan bu tür hayvanseverlik çok az olsada yinede dünyada örnekleri bulunuyor.

Kuşları da evlerimizde konuşlandırıyoruz demiştim. Bu kuşlar güzel muabbet kuşları veya papağanlar olabildiği gibi yırtıcı kuşlarıda evlerinde barındıranlar oldukça fazla.

Bakın ne diyorlar gazetedeki haberde. Pitbull cinsi köpeklerin toplatılması ve bunları besleyenlerin evrakta sahtecilik yaparak hayvanlarını kurtarma çabaları.

Çocukluk yıllarımda acemice köpek beslemeye çalışmıştım. İnsanda hayvana karşı aşırı bir arkadaşlık oluşuyor. Mubarek vaktinizi sevimli halleri ile çalıyorlar. Sürekli onlarla ilgilenmeniz için sizleri zorluyorlar.

Bence uğraşmayın bu işlerle. İnsanı duygularınızı onları evlerinize alarak bence yapmayın. Dışarıdada yardımcı olabilirsiniz onlara. Müslüman bir toplumuz ve belli geleneklere sahibiz. Hiç duydunuzmu bir islam aliminin gereksiz hayvanları beslediğini. Onlarla meşgul olduğunu. Ben doğa aşığı biriyim ama evimde yıllardır hayvan beslemiyorum. Onların yeri evlerimiz değil.

Çok sevimliler inkar edemem. Güzel arkadaşlık veriyorlar bunuda arka plana itemem. Ama gerek yok onlarla fazla uğraşmamıza….

Gelelim pitbul cinsi o köpek azmanına. Bu hayvan bir cani ve yaratık. Yüzüne bakınca insan ürküyor. Neler yapabildiklerini duymuştursunuz. Bunları besleyenler iyi kafada insanlar değil. Bu köpek bir silah. Bir güç….

Yazımı bir anı ile noktalıyorum…

Eşim hamile ve doğumuna az kaldı. Bir gece misafirlikten dönüyoruz. Bir yam yam bu iti besliyor mahallede. Ve boş sokakta oynuyor bununla. Köpek bizi uzaktan gördü ve o nasıl koşma bize doğru. Eşim bağırma ile arkama saklandı. Anında bıçağı çektim. Bende bira piskopatım ve neler yapabileceğimi Allah bilir. Gözüm karardı ve köpeği feci şekilde öldüreceğim.İtin sahibi it uzaktan bağırıyor.

Korkmayın birşey yapmayacak. Köpek tam yaklaştı ve ben ona saldırdım. Kaçtı tabi. Eşim hamile ve çok korktu. İtin sahibi ite yaklaştım. Bıçağı göstererek…

İtine sahip ol. Yoksa onu beter ederim….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s