Hoşgeldin ya şehr-i Ramazan….


Ve geldi bütün ayların sultanı. Manevi havası, ibadet ayı…. İçinde bin aydan hayırlı olan kadir gecesi ile hoşgeldin ya şehrimize Ramazan…. Yine bizi bir gönül iklimine soktun. Barındırdığın sırlarla bir aylığınada olsa bizi ibadet ve maneviyata sokacaksın….

İlk orucumu ne zaman ve nasıl tuttuğumu pek hatırlamıyorum. Muhakkak zorlanmıştırım. Ama Ramazan ayı ve ibadetleri her zaman hoşuma gitmiştir. Nadiren bu manevi iklimi yaşayamadığım yıllar olmadı değil. Ama genelde kendime göre en iyi şekilde değerlendirmeye çalışırım.

Hepimizin kendimize göre eski Ramazanları vardır. Benimde ilk akllıma gelen bu mukaddes ayda oruç ve pidedir. Ve iyi hatırlıyorum annem dedeme özel gece sahurda yemek için pideden basit bir tatlı yapardı. Dedem vefat ettikten sonra bu basit tatlı yı annem artık yapmaz oldu. Hala tadı damağımda duruyor.

Yine çocukluk yıllarımızdaki iftarlar aklıma gelir. Açlık neysede susuzluğa dayanamazdık. İftar saatini iple çekerdik. İftar topu patlar patlamazda yemeğe başlardık. Karnımız şişip ağrıyana kadar yerdik. O yıllarda teravih namazını kaçırmamaya çalışırdım. Babamda bayılırdı beni teravihe götürmeye. Benim amacım ibadet değildi, oradaki arkadaşlarla birkaç saat fink atmaktı.

Asker ocağındaki Ramazanlarım ise berbattı. O havayı o yıllarda hiç alamadım. Oruçlarımızı bile tutamamıştım. Bu manevi ay yine o ayı yaşayanlarla daha güzel oluyor.

Neyse fazla traş cilde zarar veriyor. Uzatmayalım lafı ve bitirelim. Ramazan ayımız tüm islam alemine hayırlı olsun.Yüce Rabbim bu ay hürmetine günahlarımızı affeylesin.

Sağlıcakla kalın….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s