Best off….


Yıl 1999 kış aylarının ilk günleri olabilir. Bir görev dolayısıyla şırnak Gabar dağlarındayız.Kar kalınlığı bölge bölge değişiyor ama son mevzilendiğimiz yerde yaklaşık 25 cm. Bölge  ağaçlık  küçük tepeler ve küçük düzlüklerin olduğu çok manzaralı bir yer. Kar hafif hafif serpiştiriyor yer yer. Sakin bir görev ve manzara dediğim gibi çok güzel.

Bir kaç günün ardından hazırlanın helikopter geliyor denildi. Hemen helikopterin konabileceği bir düzlüğe kendimizi attık. Bölük komutanımızda bizim timle helikoptere binecek belli bizim time yanaştı ve telsiz muharebesi yapıyor. O arada tabur komutanı ona yaklaştı ve bölük komutanımıza …

_ Helikoptere best off tepe diyeceksin dedi ve tekrarladı. Böyle anladım bende galiba ingilizce bir kot isimde olabilir bende böyle yazdım. Ama yıllar geçti hiç unutmadım bu best off tepeyi.

Neyse helikopter çok geçmedi ve geldi. Gürültüyle indi ve bizi alıp gürültü ile kalktı. Ben helikopterin sol kapı yanında oturuyorum ve camdan her zamanki gibi manzarayı seyrediyorum. Oldukça da uzun uçtuk ki dizlerimin üzerine oturmaktan bacaklarım uyuştu. Neyse bizden önceki helikopter diğer timi indirmiş gidiyor. Bizimkide onlara yakın bir yere konmaya çalışıyor ama çok ağaçlı bir bölge olduğu için konamıyor.

Bundan sonraki olayı bana arkadaşlar anlattı onların ağzından sizlere aktarıyorum. Çünkü olay sağ kapı tarafında olmuş. Be n sadece helikopterin konamayıp yamacın ser uçurum kenarına doğru yan manevrasını hatırlıyorum sadece…

Helikopter konmak için manevra yaptı  ama konamadı. Bu arada teknisyen atlayın  diye işaret yapmış. Arkadaşlar sağ kapıyı açmışlar. Yükseklik yaklaşık 3 4 metre ve zemin biraz kayalık. Sağ kapıya yakın olan bölük komutanımız hemen atlıyor. Onun arkasından habercisi ardındanda onların üzerine benim yardımcım.

Pilot herhalde bu işböyle olmayacak diye düşünüyorki helikopteri kaldırıyor. Tabi kapının açı olduğundan haberi yok. Ve  sağ tarafa yan yatarak uçurumun üzerinde manevra yapıyor. Tabi arkadaşların biri sıkı tutunamadığı için kapıdan aşağı kayıyor. Diğer arkadaşlar tutuyor hemen ama tutumakta kolay değil bacakları sarkmış arkadaşın galiba dışarı.

Tam dehşet anları yaşanmış anlayacağınız. Neyse helikopter yere konuyor ve bizler iniyoruz. Olayı birazda gülerek anlatıyorlar. Sıkıntıyı yaşayan arkadaşa baktım o gülmüyor. Yüzü bembeyaz olmuş :))

Belki aklınıza takılmıştır sen neden olayı görmedin diye. Bakın önce bu helikopteri kapasitesi pilotlar dahil yüklü askerle beraber 20 kişi. Sıkış vıkış doluşuyorus içine öyle koltuğa oturmuyorus sert zemine çöküyoruz ve silahların namlusunu zemine çeviriyoruz.

Helikopterin aşırı gürültüsü ve aşırı sıkışıklık hareket imkanının darlığı çoğu şeyi görmenizi etkiliyor.

Selamlar saygılar…..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s