Hayır’sız iş……


Günlerdir bir referendum dalgasıdır gidiyor. Anayasanın değiştirilmesi düşünülen veya eklenmesi için çalışılan 15 maddesi halk oylamasına gidiyor. Memleket uzun zamandır 2 guruba bölündü biliyorsunuz. Sağ ve sol değil bu guruplar. Tayyip’çiler ve Tayyipçi olmayanlar.

Ben samimi olarak siyasetle uğraşmıyorum artık. Aktif siyaseti bırakalı yıllar oldu :))  Oy vereceğim yerler bellidir. Özgür irademle verir arkama bakmadan giderim. Bu referendum kaosu çokta ilgilenmediğim halde benide oldukça yoruyor. Benim rengimi az çok bilen bazı gavatlar birilerini üstüme salmadan yapamıyorlar. Bizde laf oyunları ve kaçamak cevaplarla doğrumuzu pek de doğrusunu bilmeyenlerin yanında savunmaya çalışıyoruz. Demokratik ortamın oluşmadığı bu tartışmalar da şunu gördümki karşı taraf tıpkı genel başkanlarının ağzını kullanıyor. Olayın içinden çıkamadımı hakaret etmeye başlıyor. İnsan onurunu ayaklar altına almaya çalışıyorlar.

Zorla kavgaya fitil yakıyorlar.

Ne cahilliğimiz ne eşkiyalığımız kalıyor ne de vatan hainliğimiz. Bir arkadaşla msn de konuşuyoruz bana soruyor giresunda durum ne diye. Gülerek silme evet olur diyorum. Diyorki kızgın ifade ile pkk peygamber oldu siz hala tayyipin peşindemisiniz. Allah size akıl fikir versin diyor.

Lafa bak.

Sanki başbakanmı yaptı onları peygamber. Üstelikte peygamberlik müessesesi bitmişken. Bu işlerde 30 yılı aşkın süredir varız bunun kaç yılında başbakan var. Dedimki ona senin fikrin sana göre doğru olabilir. Benim fikrimde bana göre doğru. Sen duanı başkasına yap.

Hemen msn yi kapattı. Ulan zamanında siz değilmiydiniz apoyu asmayan. Kuzey ıraktaki güçlerle dostane ilişkiler kuran. Ne olduda bu kadar hayırsever oldunuz. Hayırları altında gölgelenen….

Bir gün oturuyorum kapıda. Yanıma tanıdık bir yaşlı adam oturdu. Oturur oturmaz başkadı küfr etmeye biryerlere taş atmaya. Bende  şarter yine attı ve bir kaç kelime söyledim.

Bana demezmı açlıktan ağzın kokuyor hala o yoldamı gidiyorsun diye.

Hay ananı s.. şu mubarek günlerde.. dedim içimden ama ona döndüm ve ser ifade ile.

Sakin ol abi açlıktan ağzımızın koktuğu yok ramazanlıktan kokardır. Konuşmalarına dikkat et …

Yo sen yanlış anladında filan da falanda…….

Şimdi beni görüyor selam bile vermiyor inek. Kendi haline bakmıyorda birde yukarılara küfrediyor. Elin ayağın tutmaz olmuş Allah yüzündeki şekli almış  sen hala toplum içinde nasıl konuşulacağını bilmiyorsun.

Birinide yine saldılar üzerime. Tartıştık sen zenginsin zenginin hali böyle oluyor dedi. Bir başkası tartışmayı  dinliyordu. Abi sen ona zenginsin diyorsun ama sen ondan daha zenginsin dedi. ve şöyle ekledi. Bakıyorum da maaşı tıkır tıkır gelenler daha çok bağırıyor.

Anladımki o zihniyet hiç değişmeyecek. Demokratik yoldan çözülemeyen işler hakaretle ve alçatma ile çözülecek. Fikir uğruna indanlar incitilecek. Yine bakıyorumda en çok bağıranlar asker ve yargı mensupları. EEEE aylardır yıllardır halleri duman. Bağıracaklar hakaret edecekler. Yeni düzenlemelerle halleri daha bir duman olacak.

Yazı şu milletin haline. Demokratik ülkeyiz diyoruz ama karşı fikri bir türlü hazm edemiyoruz.

Ben kararımı çoktan verdim zaten herkesin bildiği gibi…. Ve kararım şudur.

12 eylül referendumunda oyum…..

Hayır’sız iş……” üzerine bir yorum

  1. Herkesin doğrusu kendine, yalnız insanlar kendileri araştırmak yerine üç beş kişinin çarpıtma yorumlarına inanarak fikir beyan ediyorlar. Etrafta bazı genç kardeşlerim devlet büyüklerine hakareti ve küfretmeyi marifet zannediyorlar. yarın için fikir yürütmek için önce dün bu memlekette neler yaşandı bunu iyi incelemek lazım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s