Hayati değil ama….


Bu yazımı aslında size mubarek ramazan ayında yazmak istiyordum ama kafanız karışmasın diye yazmadım. Fazla bir fıkhi bilgiye sahip değilim. Bu yazacaklarımı siz kesin diye yorumlamayın ama aklınızda olsun. Bazen tv programlarında oruçla ilgili bir tartışmaya rastlamıştırsınız. Benim bahsededeğim ramazan orucuna başlama saatindeki yanlışlık ile ilgili.

Burada yaklaşık 1 saat veya bazı alimlere göre 45 dakikalık bir oruca erken başlama söz konusu. Olayı yüzeysel anlatmaya çalışacağım.

Orucumuzu açarken hava tam kararmamış oluyor. Kilometrelerce ilerideki nesneleri görebiliyoruz. Ama oruca neden zifiri karanlıkta hatta güneşin doğmasına 1 saat 45 dakika kala başlıyoruz. Eğer sizde araştırırsanız oruca  imsak saati ile başlanır. İmsak sabah namazınında okunduğu vakittir. Mezhebimizin kurucusu imamı azama göre imsak vakti güneş doğmaya başladıktan 50 dakika öncesidir. Diğer mezhep imamlarına görede 1 saate kadar çıkabiliyor. Yani şuan rakamları vermeyeyim ve şunu ifade edeyim diyanet işleri başkanlığı imsak vaktini ramazan ayı boyunca güneşten 1 saat 45 dakika öncesine vermiştir. Araştırısanız  görürsünüz.

Bu olay tüm türkiyede aynıdır.Ramazan bittikten sonra sabah namazı yani imsak vakti normal zamanına çekilmiştir dikkat buyurun buna.

Ne olacak bundan diyorsunuzdur. Eksik tutmayalımda….

Tamamda  birde şu var. Zamanı gelmedende sabah namazını kılıyordunuz birde ramazan boyunca naber…..

Sizde araştırın üşenmezseniz. Sabah namazının vakti nedir diye.

Ben şunu buldum

Fecri kazip ve fecri sadık. Bunlar nedir…

Fecri kazip demek yalancı aydınlıktırki bu güneş doğmadan önceki yalancı aydınlıktır. Ufuk ve gökyüzü  hafif aydınlanır ve tekrar kararır. Çok geçmez güneşten önceki aydınlık başlar buna fecri sadık derler. İşte anladığım kadarı ve hadislerde bahsedildiğine göre sabah namazının vakti yaklaşık fecri kazip ile fecri sadık arası….

Neyse siz yine genelin yaptığı gibi yapın ileriki yıllarda ama sabahnamazı kılacaksanız bu  mubarek günlerde namazınızı biraz geciktirin. Oruca 45 dakika önce başlamak oruca zarar vermezde sabah namazını erken kılmak boşa kürek çekmektir…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s