İt Hasan….


O yıllar zor yıllar. Ekip dikme, çalışma ve eşşek gibi taşıma yılları. Çalışmamıza gündüzler değil geceler bile yetmiyor. Evde annem babam dahil 7 nüfus  var. Çarşıdan pek birşey alınamıyor tüm yeme içme evden. Biz iki kardeş belki 10 12 yaşlarındayız ve tüm çabamızla ev işlerine yardım ediyoruz. Diğer kardeşlerimiz küçük. Evde en çok tüketilen şey mısır ekmeği ve bizlerin asli görevi her hafta it hasanın değirmenine gitmek ve orada mısır unu öğütmet.

Biz iki büyük kardeş yinede ne kadar taşıyacağız her hafta değirmene gidiyoruz ve bu unu annem bir hafta dayandıramıyor. İt hasanın değirmeni çömlekçi deresinde. Belki 2 saatte gidiyoruz ve işimizi halledebilirsek 3 saatte dönüyoruz. Köyümüzün değirmenleri biraz daha yakın ama oraya göndermiyorlar büyükler. Hem öğüttükleri un dan yapılan ekmek çabuk bayatlıyormuş ve de değirmenin suyu az olduğu için çoğu zaman çalışmıyormuş. Ama çömlekçi deresinde ki it hasanın değirmeni dere suyu yeterli olduğu için yaz kış çalışıyormuş. Unu da kalıteli çıkıyormuş. Aslında bizim içi fazla farketmiyordu bizde mısır ekmeği beklemeye bayatlamaya zaman bulamıyordu ve hemen tüketiliyordu.

Yanlız o yıllarda değirmenler çok yoğundu herkes mısır ekmeği yiyordu ve buğday ekmeği yiyen zengin sayılıyordu. Babam bazen çarşıdan bir ekmek alır ve o nu bize pay ederdi. Adam başı ne kadar düşecek doyamazdık yemeye. O bizim pastamız böreğimizdi.

Bazen it hasanın değirmeni çok kalabalık olurdu ve o gün içinde unu öüttüremeyeceğimiz belli olurdu. İt hasan bırakın mısırı 3 gün sonra gelin derdi. Birde 3 gün sonra bir daha gel buralara. Çuvalların üzerine ismimizi yazar kar yığını gibi duran mısır çuvallarının üzerine kendi çuvallarımızı da bırakır çaresiz dönerdik. Bu arada soruyorum ne güzel isim takmışlar değirmenciye diye :))

Adam diyor kuru zayıf bir tipti. İki oğluyla gece gündüz yıl oniki ay 365 gün geceli gündüzlü bu değirmende çalışırlardı. Geceleri bile hiç durmazmış değirmen. İt hasanın gözleri ya yorgunluktan yada hastalıktan kırmızı idi. Her halde kudurdu veya ite benziyor diye lakabı  it hasan koyulmuştu.

Çok  zor ve çileli yıllardı. Hemen herkes için……

İt Hasan….” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s