Martı’lar….


İlkokul’a gittiğim yıllar dün gibi aklımda. Mini mini sabiler, 2 defter bir kalem, siyah önlük kara lastik eğitim ve irfan classroom’larında lesson alıyoruz. Sünger gibi her bilgiyi beynimize çekiyoruz. Hocalar gözümüzde herşeyi bilen tek adam. Ne söylerse doğrudur. O zamanki bilmiş hocalarımız bizlere neler anlatırdı ki şaşırırdık. Mesela derlerdi ki petrol 30 seneye kadar dünyada tükenecek. İlkokulu bitireli yaklaşık 25 seneye yaklaştı demekki petrol ürünlerinin 5 sene ömrü kaldı :))

Sonra balık nesli tükenecek ve biz artık hamsi ve benzeri balıkları müzelerde göreceğiz diyorlardı. Bakıyorum da balıkçı Said abi hala hamsi satıyor :))

Doğrusu belki bazı kaynaklar biraz azalmış olabilir ama hala yeterince var gibi duruyor. Martıları izlerdim bol bol. Ve üzülürdüm o yıllarda. Balıklar azalınca ve ya yok olunca onlarda ölecek diye.

Bırakın ölmelerini daha çoğaldı gavat’lar. Başımıza sıçıyorlar her gün. Zamanla pek çok fikrin yalan ve ya palavra olduğunu öğrendik. Martı’lar ölmeyecek çünkü onların yaşamak için sadece balığa ihtiyaçları yok. Petrol yakında tükenmeyecek hala çok büyük rezervler var. Belki balıklar bile yakın zaman da bitmeyecek çünkü yaratıcının insanlara rızık sözü var..

O yılardaki hocalarımız gerçekten ileriyi gören ermiş insanlar imiş. Bize verdikleri bilgiler sayesinde hayatımız kurtuldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s