Çay ( dere) suyu….


BİR ANI….

Yıl 1954 olabilir. Sakarya’da  bir karakolda onbaşılık yapıyorum. O yıllar tüm memlekette temiz içme suyu sıkıntısı var. Bizim bulunduğumuz karakolda çevre mıntıkada da aynı dert söz konusu. İçme suyumuzu sakarya nehrinden karşılıyoruz. 19 ay orada kaldım duru (temiz berrak) aktığını görmedim. Oradan tahta fıçılarla alıyoruz ve suyu bir hafta dinlendiriyoruz. Anca o şekilde içindeki toz çamur dibe çöküyor ve içilebilecek duruma geliyor. Allah: Acaba temiz su içemeyecekmiyiz buralarda dedim. Benim gibi gürül gürül suların çoşkun kayalardan aktığı memleketten gelip te buralarda temiz su içememek gerçekten çok acı idi.

Bir gün bir kaç asker onbaşım temiz su bulabileceğimiz bir yer öğrendik dediler. Yanlız yol oldukça uzakmış. Tamam gidin dedim.

Git gel bir günlük yoldan suyumuz geldi. Hayret ki gerçekten temize yakın duruyor. İçmeye başladım ki su da bir koku var. Bunu nereden aldınız dedim.

Çay suyu onbaşım dediler.

Bende göreceğim bu suyu dedim ve bir kaç gün sonra yola çıktık. Uzun bir yolculuktan sonra geldik dediler. Bir de baktım ki şuurum bozuldu. Bir dere ve ya bir su birikintisi ve suyun içinde yatan binlerce camış. Bu camışlar işiyorlar sıcıyorlar bu suya.

Dedim daha gelmeyin buralara. Sakaryanın suyunu içelim daha iyi….

Çay ( dere) suyu….” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s