Bir komutan gördüm ki….


Şırnak’ta ilk aylarımız. Sıkıntılı bir acemi birliği geçirmişiz. Herşeyden özelliklede rütbelilerden tırsıyoruz. Gerçi hiçbirşey acemi birliğine benzemiyor ama yinede burada acemiyiz ve bundan yararlanmak isteyenler yok değil.

Bölük komutanımız bir üsteğmen. Ve ilk malumatımız onun hakkında çok iyi. Ama yinede dikkat etmek madara olmamak var. Zayıf uzun boylu kuru uzun yüzlü ilk izlenim bir komando üsteğmen için pek iyi değil. Ama olay gördüğümüz gibi değilmiş. Üst komutanları ve asker tarafından kuzey ırak’taki operasyonlardaki komuta yeteneğiyle taktir toplamış. Sevilen ve sayılan bir üsteğmen. Hatta tugay komutanı ile bilardo oynayan tek alt rütbeli diyorlardı ona.

İlk tanışmamız yeni geldiğimiz günlerde tim komutanımıza aman bu erleri fazla sıkma. Zaten güzel bir eğitimden yorularak geldiler oldu. Çok  sevinmiştik bu ifade şekline. Yine o günlerde iştimada yeni erler saç traşı olsunlar diye emretti. Yemek için sıradayız ve aniden biri beremi başımdan aldı. Hışımla döndüm ama o kadar apışıp kaldım. Üst teğmenimizdi. Saçıma bakıyordu ve saçımı traş eden er acemi traşı yapmıştı. Üstteğmenimiz bana.

-Çok kısa kestirmişsin oğlum bir daha böyle kestirme dedi. Şaşırıp kalmıştım.

Konuşurken sakin, kararlı,tane tane konuşur pür dikkat dinlerdik. Onu görünce hemen selamı verirdik ama o bizi sanki görmezdi. Benim buna ihtiyacım yok gibi davranırdı. Bir operasyonda mevzimize geldi. Karşımıza oturdu. Tim komutanınız size iyi davranıyormu dedi. Yorgunsanız bana haber uçurun onlara bile nöbet tuttururum dedi. Ve biriniz kağıta yazsın yarı helikopter gelecek ihtiyaçlarınızı bildirin bana. Sigaralarınızıda unutmayın.

Hepimiz memnunuz Allah razı olsun. Böyle komutanla bu askerlik biter.

Bir askeri dövdüğünü veya azarladığını görmedim. 6 ay onla görev yaptık. Bir gün görev dönüşü silahları boşaltıyoruz tugayda. Uzman çavuş kazara silahını patlattı. Ona döndü ve 3 kelime…

Aferin oğlum aferin.

Birgün eğitim yapıyoruz tugayda. Aşağıdan sis bombalarının eşliğinde tim sızma yapıyor ve biz bıxıcilerde onların 2 metre üzerine ateş ediyoruz. Silahı bir anda takıldı ateş etmiyor. Panik halinde arızayı düşünürken üsteğmenimiz yanımda bitiverdi. Ne oldu oğlum dedi. Tabi ben kem küm…

Aç silahı dedi. Açtım… Mekanızma ortada fişeği tutuyor. Ne geride ne ileride. Gayri ihtiyarı parmağımı bilinçsizce fişeğe dokundum. Göz açıp kapayıncaya kadar gümmmm. Sakatlık işten bile değil. Mekanizma parmağımı bile koparabilirdi. Ama benim korkum yanımda idi. Ve kızmadı bana. Kapat kapağı ve devam et atışa dedi.

Günler bitti ve onun tayini kırkağaç komandoya eğitici komutan olarak çıktı. Son gülerimiz ve son görevlerimiz. Üzülüyoruz gidişine. intikal ediyoruz arazide. Yamaca oturmuş bize ince çakıl taşları atıyor. Gülüyor ve vuruldun asker diyor. Gülümsüyor geçiyoruz.

Haber geliyor ilerki dağa helikopter kumanya bırakıp gitmiş. Onu almak için hareket ediyoruz. Kumanyaları buluyoruz. Hızla tabur malsemeleri bölüşüyoruz. Allah razı olsun karpuz bile göndermişler ki ağustos sıcağında ne güzel. Taşıma şansımız yok aniden bölüşüp şapır şupur yiyoruz. Önden hareket başlıyor fazla zaman yok devam edeceğiz. Çantaları hızla yerleştiriyoruz bir yandanda koca dilim karpuzu yemeye koyuluyorum. Bir anda karpuza biri dalıp elimden alıyor. Bir anda sinirleniyorum yine ve karşılık vermek istiyorum.

Yine o mubarek komutan. Gülüyor bana ve karpzdan bir dilim koparıyor ve yemeye başlıyor. Bana bakarak..

– çabuk ye be oğlum gidiyoruz diyor.

Soyadı da güzeldi yalçınkaya ve ya çetinkaya. İsmini ise hiç hatırlamıyorum.

O gidiyor ya gelen gideni bize çok ça da aratıyor.

Yaşıyorsa Allah uzun ömür versin…..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s