Tarla ardıcı kuşu ( LAGLAGİ)Kitabi olarak şöyle anlatılır. 25cm uzunlugunda ve yaklaşık 80-130gr ağırlığında göçmen bir kuştur. Bizim yörede kış aylarında sürü veya tek tek görülür. Karatavuk gillerden amcasının oğlu olduğu söylenir 🙂 şeklen diğer ardıç kuşlarına çok benzemesede onlara yakındır ve aynı davranış özelliğini gösterırler. Ormanlarda,korularda,bahçelerde,tarlalarda yemlenırler. Besinleri salyangoz, solucan ve meyveler. Kitabi bilgide meyveden bahsedilmiyor ama demekki gözlemleyenlerin gözlem yaptıkları yerde meyve yokmuşki görememişler. Bizim buralarda hurma, elma ve armut yarıçürüklerinide sıkça tüketir.
Mavi,kahveregi,gri,siyah ve beyazın uyumlu şekilde çizgilerle süslendiği bu güzel kuş seyrine doyumsuzdur. Lokloklok veya laklaklak diye tok bir sesle öter. Belkide bu sesinden dolayı bizim buralarda LAKLAGİ ismiyle bilinir. Araştırdım bizim yöreden başka yerde bu isim kullanılmıyor.
Sert kış aylarında kar’ın içinden çıkarttığı elma çürüğünü ürkek ve telaşlı bir şekilde yemeye çalışmasını defalarca gözlemledim. Gerçekte gözlemlemeye değer güzel bir kuş…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s