Maziye bir bakıver…


Elimde yarmaça(uzun odun, okulda soba yakmak için) parçası gide gele okula bende usandim. Hocalarda yorulmuş olmalıki bizlerden bitirme sınavlarını basit yapıyorlar. 6 yıl olmuş ilkokula başlayalı bir 6 yıl daha gitsem anca bitecek. Hoca güya bana bitirme sınavında matematik sorusu soruyor. Ağaçta 10 kuş var. Tüfekle birini vurdum kaç kuş kalır.
Hiç kalmaz hocam dedim. Nasıl olur dedi. Diğerleri korkup kaçmıştır dedim. Hoca güldü. Tamam git dedi.
Sene 1960 li yıllar. Okulu bitirdim ya okumuş bir adam olarak babamın yanına gittim. Görelede sergicilik yapıyorum. O yıllar görele de elektrik yok. Su yok yok anam yok. Tamlarda yatıyoruz alışveriş yapıyoruz.
Görele o yıllar köy misali. İnekler yollarda otluyor. Köpekler çakal kovalıyor. Bit adam yiyor. Geride kalanların da kanını sivri sinekler emiyor. Görele o yıllar ne sokak ne cadde. Tarla bahçe..
Sohbeti dinleyen başka bir abi gülüyor ve…
Anneme dedim ki. Anne görele de sarap bahçesinde yer satılıyormuş. Köyden yer satalımda oradan bir yer alalım. Annem kızdi bana. Oğlum. Çakalmı bağartıcaz orada. Derlerdiki…
Demirci mehmet daylı köyündeki tüm yerlerini satıp çarşıdan yer alıp oraya göçmüş. Herhalde demirci mehmet aklını oynattı.
O yıllarda köy değerli imiş. Göreleye bakan yokmuş. Bataklik ve sivrisinek yuvası bir yermiş.
Dedem anlatırdı. 7 sene ilkokul 1 e gittim. Baktım 35 sene de bu iş bitmeyecek okulu bıraktım. Bari matematiği öğrenelim diye kahvehaneye gitmeye başladım. 51 oynaya oynaya matematiği kahvehanede öğrendim. Hemen kardeşimle bir bakkal dükkanı açtık ve ticarete başladık.
Tabii o yıllardaki ticaret şimdiki gibi değilmiş. Satılan şeyler tuz,yağ,gaz,şeker,bez,sabun.
Hiçbir esnafın kasasında tedavüldeki en büyük banknotu bozabilecek para yok. Zaten tüm görelede o paralara sahip 3 kişide yok.
Takım elbisesi olan çok az. İnsanların 2.bir elbisesi yok.
Araba çok az. Köylere patikalarla ulaşılıyor. Görele sokaklarını geceleri belirli yerlere asılan lux lambaları aydınlatıyor.
Gazete,dergi,televizyon hak getire. Tüm görelede 3 radyo yok. Olanlarda akülü sistem ve kahvehanelerde. İnsanlar orada radyo dinliyorlar. Ajanstan haberler.
Yurttan sesler…
Spiker anons geçiyor. Şimdi kürdi hicaskar bir parçayla ankara radyosu devlet sanatçısı Behiye Aksoy huzurlarınızda.
Maziye bir bakıver. Neler neler bıraktık…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s