Kara zıpkalılar…


Üstten aşağıya simsiyah giyinmişler. Başlarında iki ucu bağlanmış siyah bir mendil veya kalın bir bez parçası. Üstlerinde sanki likralı gibi vucutlarına yapışan siyah bir gömlek. Altlarında kalçadan biraz bol, paçadan dar siyah bir pantolon. Ayaklarında siyah bir bot.
Bazılarının tabancası var, hepsinin belinde kısa kılıç. Bir taraflarında çakı, bıçak, tütün tabakası. Diğer taraflarında matara yada azık çantası. Göğüslerine çaprazlama astıkları fişeklikler. Boyunlarından asılan küçük metal kutuda mukaddes muskaları. Ellerinde vatandan sonraki en önemli şey, yılan gibi duran mavzerleri.
Fotoğraflar kimbilir nerede çekilmiş. Çoğunun sıla’dan çok uzaklarda çekildiği belli. Her bir fotoğraf en az 90 senelik. Poz’da vermişler görün ki nasıl. Bizim askerlikte çektirdiğimiz alengirli pozlar gibimi. Kimi çatık kaşlı, kimi mahsun yüzlü. Kimi de derin düşüncelerde. Bazısı da sanırsınız eğlenceden gelmiş, yüzü gülüyor. Kararlılar, ölüme her an koşarcasına gidecek gibi. Cesurlar ve herşeye hazırlar. Hele 5’i 6’sı bir araya gelmiş siyahlar içinde cehennem zebanileri gibi…

Toplanmışlar bir araya, kara kader gibi kapkaralar. Kemençeci çalıyor yüzleri gülüyor, bir ritim horon oynuyorlar. Karadeniz gibi köpürüyor,çalkalanıyorlar. Ölüme dimdik hazırlar. Horon oynayarak gidiyorlar.
Onlar yurtlarından yüzlerce kilometre uzakta, herşey vatan sloganı ile sıla’larından, eşlerinden, çocuklarından,analarından ve babalarından gönüllü ayrılmış Giresun Uşakları. Birinci cihan harbinde, Sakaryada,Kafkas cephesinde, dumlupınarda,inönüde ismini tarihe kan ile yazdırmış namıdiyar Kara Zıpkalılar. Onlar o zor günlerde, yurtları işgale uğramadığı halde gönüllü yurtlarından kopmuş ve vatanları uğruna can vermiş isimsiz Giresun kahramanları.
M.K.Atatürk’ün bile yakın koruma olarak aldığı.. Meclise bile muhafız olarak beğendiği yiğit ve gözü kara Giresun uşakları.
Bu vatan için sıla’larından kopmuş, ailelerine mezarlarını bile bırakamamış, sadece siyah beyaz puslu fotoğraflarda kalmış o isimsiz kahramanlara yüce Allah’tan rahmet ve afiyet diliyorum.
Mekanları cennet olsun. Allah hepsinden razı, Resulullah şefaatçi olsun…
Amin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s