Bir çulluk av’ı…


Nefes nefeseyim. Fişeklikten 6 fişek çıkarıyorum. Telaştan kaç numara olduklarına bile bakamıyorum. 15 dk zamanım var av’lakta olmam lazım. Çifteyide kapıp çıkıyorum. Dışarıda tipi hala şiddetini sürdürüyor. Yerde 20 cm den fazla kar var. Fındık dalları ve ağaçlar bembeyaz. Manzara doyumsuz. Akşam olmak üzere…

Alelacele yola düşüyorum. Çulluk hareketi çok zayıf kaç gündür. Onun için fazla fişek alma gereği duymadım yanıma. Yolda başka bir avcı arkadaşla karşılaşıyorum. Selamlaşmayı yürüyerek yapıyoruz. Neyse çok geçmeden avlağa ulaşıyoruz. O nu ilk bek yerine bırakıyorum ve onun 50 m yukarısına ben konuşlanıyorum. Benimde 70m ilerimde başka bir avcı arkadaş bekliyor. Çifteyi kırıyorum. İki fişek yerleştiriyorum. Gayri ihtiyari elim cebime gidiyor. 3 fişek var cebimde. Hayret 4 olması gerekti. Birini ya düşürdüm ya da eksik aldım. Kar ve tipi yüzümü yakıyor. Bir sigara yakıyorum. Akşam ezanı okunuyor. Görüş 100m gayet iyi. Kuş her an çıkabilir. Sessizlik hakim eller tetikte.

Zaman ilerliyor. Hiç bir hareket yok. Eski den çulluğu gündüz arardım. Zamanım çoktu. Şimdi iş güç yüzünden akşam beki dediğimiz bu yöntemle avı bekliyoruz. Kuş akşam ezanından sonra çıkıyor. Havadan yemlik değiştirmek için geçiyor. Vurabilirsek vuruyoruz. Ya bir ya iki kuş geçiyor. Av işi hastalık. Belkide 20 senedir av yapıyorum ama bir şu çulluğun avına hiç doyamadım. Bazen seviniriz bazen üzülürüz. Saç baş yolarız. Çulluk avı, bence avın kralıdır.
Sigaradan son nefesi çekip izmariti karların üzerine atıyorum. Pür dikkatim. Sinirleniyorum. Hadi be mubarek geç artık. İlerimde ki arkadaş tipinin sisinde belliki tüfeğini havaya kaldırmış bana sesleniyor. Hikmet ben gidiyorum diyor. Umudunu yitirdi kesin. Artık kuşun nizami geçiş süresi geçti. Hakem uzatmaları oynatıyor artık.

Böyle bir akşam kuş olmayacakta ne zaman olacak. Günün anlam ve önemine aykırı bir durum.

Birden dönüş yolundaki arkadasın sesi duyuluyor. Hikmet geliyor çulluk. Bakıyorum ama yok. Hani nerde. Arkadaki arkadaşın 2 el atışını duyuyorum. Sesleniyorum vurdunmu diye. Vuramadım diyor. Ekliyor: çok alçak geldi ve beni górünce döndü.
Tekrar olaya konsantre oluyorum. Biri geldiyse ikinciside gelebilir.
Ve çok geçmiyor sağ ileriden tipinin içinden sol aşağıma doğru ağaçların arasından akıyor. Mesafe 40m 2 tane aralıklı yapıştırıyorum ama nafile kuşu dûşüremiyorum. 2 fişekte arkadaş atıyor o da düşüremiyor. Kuş doğru kaymakama şikayete gidiyor. Sinirleniyorum geriliyorum. Üstüm, başım, tüfeğim kar tutuyor. Üstümdekı karları döküyorum. Tüfeğin üstündeki karları elimle siliyorum. Üşümüyorum ve her yer gündüz gibi aydınlık. Kar gözlerime doluyor. Gözlerimi siliyorum.
Vee bu yılın süprizlerıni bana doğru gelirken görüyorum. 2 ördek. Gözlerim parlıyor. Ama ne şanski onlarda alçaktan ve hızla tam sola kırıyorlar. 50 m den bir iyi bir kótü 2 atış yapıyorum ama buda karavana. Gidenemi yanarsın gelenemı bakarsın şaşırdım. Ya bu akşamki kuşların hepsimi solcu. Bendekide ne nişancılık, askerliği nerede yaptık bilmiyorum ki. Yoksa fişeklerin ucunda saçmamı yok. Gerçi mazeret göt gibi herkeste bulunurmuş.

İşin doğrusu biz biraz yaşlanmış, yıllar yılı ciddi bir av yapmaya yapmaya biraz hamlamışız.

Son fişeğimi tüfeğin alt namlusuna sürüyorum. Niyetim bozuk. Bir daha sola dönen olursa kesin vuracağım. Arkadasın yanına yaklaşarak bana bir fişek ver diyorum. O da ağlıyor. Hazırlıksız geldim son iki fişeğim tüfekte diyor. Çaresiz yerime dónüyorum. Son dakikalar yoksa avı bitiriyorum.

Ve tekrar omuzluyorum çifteyi. Namlunun ucunda gidiyor. Son fişeğim ve tetiğe bir türlü dokunamıyorum. Çulluk yine bir anda sola dönüyor. Döner dönmez asılıyorum tetiğe. Fındık dallarının arasından bembeyaz karların üzerine yaralı düşüyor.

Bu iş bu kadar. Hadi bana eyvallah 🙂

Şubat 2012
scopolax rusticola
woodcock
beccaccia

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s