1metre elma kaç litre eder…..


images-1Yıllarca ticaret yapıp yarı yolda bırakmak zorunda kaldık. Hamdolsun yaratıcımaki farklı bir yaşam tanıdık yolun yarısında. Ticaret yaparken müşterilerim bana bu 1lt lik mal 1.280 grammı gelir diyorlardı. Bazısıda bilircesine bu kilo gelmez en fazla 750 gram gelir derlerdi. Bende işimi bırakır ölçü birimlerinin dersine baslardım.

Affınıza sığınarak bu eski bilgilerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Dünyada ölçmek için pek çok ölçü birimi vardır. Bunların bir kısmı ilkel toplumlarda bir kısmıda gelişmiş toplumlarda kullanılır. Bir kısmı çok az bir kısmıda fazla kullanılır. Mesela havacılıkta metre değilde feed yada uzaklık km değilde mil olarak ifade edilir. Bunun kara mili ayrı deniz mili ayrıdır. Değerli madenler krat yada ons la ifade edilir. Hız havada natla karada km ile anılır. Kimi yards der kimi kantar kimide illede okka.

Gel gelelim uzun işin kısa neticesine. Lisede hocamız dediki keza yıllar sonra bende doğru buldum kendisini bu ölçü birimlerinin ingilterede müzesi varmış. Uzun bir çubuk koymuşlar bu metredir, ağırlık koymuşlar bu kg, içi boş bir kap koymuşlar bu lt demişler. Daha bir çok ölçüyü tanımlamışlar bu müzede.

Biz gelelim litreye. Litre sadece akışkan maddelerin ölçü birimidir. Mesela elmayı metreyle ya da litreyle ifade edemezsiniz. Ama suyunu sıkarsanız litreyle ifade edebilirsiniz. Bilinirki en ağır akışkan madde bir metal olan civadır. En hafif akışkan sıvıda yağ türevleridir. Bunların litre bazındaki ağırlıkları kilogram bazında çok farklı çıkar. Yani lt bir kap ölçü birimidir kg değildir.

Tabiki litre bazında sıvı maddelerin ticari değerleri farklıdır. Tıpkı kg bazında ağırlıkları farklı olduğu gibi.

Bu kadar yeter bana katlandınız. Hayatın sıcak renklerinde sımsıcak kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s