Açtı mola şu ….


hikmetyıldızgöreleNefesim biraz düzeliyor ve oturduğum yerde başımı kaldırıp bakıyorum. Fındık yeşili,armut yeşili,erik yeşili,mandalina yeşili daha neler neler. çocukluğumun geçtiği eski ev ve onun kapıları. Yine buralara bahar gelmiş ama her yer ı eski yerler değil. Virane olmaya çok yaklaşmış. Kapılar ot bağlamış dallar sapa sola sarkmış. Yol olmayan kapıya yol gelmiş, Ninemin evi yıkılmış yerine aparman yapılmış.

Ey gidi günler ey. Gözümde bir film şeridi gibi geçiyor anılar. Babaannem sanki ineklerle ahırdan çıkıyor. Dedem kapıdaki armut ağacının dibinde oturmuş sanki enfiyesini çekiyor. Kardeşlerin etrafta geziyor ,annem ocak başında aş hazırlıyor . Eski çöten yok artık. Köpek kulübemde. Ne babaannemin otu samanı nede annemin yakacak odunu. Hele nerde dedemin tavukları.

Bahar gelmiş buralara ey adına dulandığım yüce Rabbim. Bakıyor bakıyorum. çokta güzel günler geçirmedim buralarda ama yinede çok seviyorum.

Gözüm tarladaki büyük armut ağacına gidiyor. Hiç değişmeyen o var. 40sene evvelde sanki aynıydı. Yemişi lezzetsiz ama heybeti harika. Bu armutu belki başka hiçbir yerde görmedim. Belki bu cins armutun son ağacı.

Bir tazelik kokusu doluyor burnuma. Bu baharın ilk kokusu. Ve senede birkez birkaç gün oluyor. Kalkıyorum yerinden ve getirdiğim poşeti alıp eski tarlamıza iniyorum. Kalırsa benden yine birşey kalsın diye bir portakal fidanı getirmiştim onu buluşturuyorum toprakla. Çokta küçük bir fidan otların boyu kadar. çeviriyorum etrafını çalılarla ezilmesin diye. Artık dönelim sonkez bakıyorum geriye ve o sivas türküsü dökülüyor dudaklarımdan.

Sarardım ben sarardım,senin için sarardım.
Baş yastıkta göz yolda,her geçene sorardım.
Ak dağlar yeşil bağlar, gurbette yarim (garip) ağlar.

Açtı mola şu sivasın gülü yaprağı, çekti bizi bu yerlerin suyu toprağı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s