Ne yapalım…


Kamışı akıntıya sallıyorum bir anda balık sürüsü kancanın üstüne atlıyor sanki yemi değil beni yiyecekler. Bir tanesini saniye tutmadan çekiyorum. Ve heyacanlı gözle beni izleyen küçük oğlumun eline kamışı tutuşturuyorum. Saniyelik bir eğitim ve kamışı oda aynı yere atıyor ve o da yakalıyor. Farkında değil çek kamışı diyorum. Çekiyor misinayı gözler ışıl ışıl ağız açık. Kendi gibi küçük bir balık.

Zaten ona heyecan olsun diye zoraki gelmiştim dereye oda 10 yaşında ilk balığını yakalamış oldu. Bende hedefime ulaşmış oldum. Diyorum bu balık senin gibi küçük bırakalım gitsin büyüsün. Bırakalım  diyor gülerek. Usulca bırakıyoruz suya.  Onların gözündeki o küçük ışıltıyı görmek ne güzel.

2 yıl öncede bir akşam üzeri ava gideceğim bana baba bende geleyim dedi. Hava oldukça soğuk ve yağmur ihtimali var. Kıramadım üstünü güzelce giyindirip yola çıktık. Akşam çulluk beki yapacağız. Ona kendimi göstermem lazım bir baba olarak. Gergin ve heyecanlıyım. Bir ustayı ilk defa iş üzerinde izleyecek :))

Uzaklardan ezan sesi artık gelmiyor. Hava kararmaya başladı ayrıca ince bir sağanak. Ona arkamda kal diyorum. Emniyet açısından.

Birden uzaktan çulluk görünüyor. Bir kelebek gibi ağaçların arasından gölge gibi süzülerek  akıyor. Omuzluyorum tüfeği ve mesafe uzak olduğu halde tetiğe dokunuyorum. İlk olmadı ikinci tetiğe basıyorum. Kuş irtifa kaybediyor ve bariz bir vurulma göstermeden ağaçların arasına iniyor veya kayboluyor.

Vurulmuş olabilir diyorum ona. o kuşta bir şey var. Evet diyor baba vurulmuş olabilir. Gördünmü ona atarken diyorum gördüm diyor. Daha beklemeye gerek yok diyorum başka kuş çıkmıyor onu arayalım.

Lambayı yakıyorum ve aramaya kaş kamba başlıyoruz. Yağmur daha bir şiddetlendi ve karanlık her yerden açayip korkunç sesler geliyor. Benim için birşey değil de o ilk defa yaşıyor bunu belli korkuyor.

10 dakikadır arıyoruz ama yok. Artık vaz geçmek üzeriyim ki birden lambanın ışığını yere sabitliyorum. Bu ne diyorum talha. Bakıyor bakıyor çulluk baba diyor. Vurmuşsun onu diyor. Alıyor yerden. Ne yapalım diyorum Gidelim diyor.

Korktu ve ıslandı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s